Objawy niedoboru żelaza
Niedobory żelaza dotykają ponad 1,2 miliarda ludzi na całym świecie. Do typowych objawów niedoboru należą:
- Zmęczenie
- Blada skóra, łamliwe paznokcie
- Duszności
- Ból i zawroty głowy
- - Zimne dłonie i stopy
- Zapalenie języka
- Apetyt na substancje nieodżywcze (np. lód)
- Brak apetytu na substancje odżywcze
Niedobór żelaza może prowadzić nie tylko do anemii, ale również do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.
Zobacz także: Fatalne wieści. Wielbiciele truskawek będą załamani
Osoby, które cierpią na depresję, zaburzenia adaptacyjne i lękowe, powinny – poza leczeniem i regularnymi wizytami u psychiatry – systematycznie sprawdzać, czy swojej cegiełki do ich stanu psychicznego nie dokłada zbyt niski poziom żelaza.
Żelazo — jak włączyć do diety?
Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie żelaza u dorosłych powinno zawierać się w przedziale od 55‒60 do 180 μg/dl, przy czym u kobiet jest niższe niż u mężczyzn o około 20 μg/dl.
Najczęstszą przyczyną jego niedoboru, jest brak żelaza w diecie. Rozwiązanie jest więc stosunkowo proste — należy zacząć je dostarczać wraz z pożywieniem. Mowa o dwóch rodzajach żelaza: hemowym i niehemowym.
Zobacz także: Stosujesz te lekarstwa? Truskawek unikaj jak ognia
Żelazo hemowe jest powszechnie spotykane w żywności pochodzenia zwierzęcego (skorupiaki, podroby, indyk, czerwone mięso, jajka), żelazo niehemowe jest zaś pozyskiwane głównie z roślinnych źródeł żywności (rośliny strączkowe, komosa ryżowa, szpinak, pestki dyni, brokuły, tofu, orzechy i suszone owoce).
Żelazo hemowe jest łatwo wchłaniane przez organizm, żelazo niehemowe ma bardzo niską wchłanialność (od 2 do 10 proc.). Do wzrostu poziomu żelaza we krwi najłatwiej więc doprowadzić poprzez włączenie żywności pochodzenia zwierzęcego do swojej diety.
Zobacz także: Ile szklanek dziennie pijesz? Tyle może ci zaszkodzić
Osoby, które nie chcą rezygnować z diety wegańskiej lub wegetariańskiej, powinny zwrócić uwagę na włączenie do jadłospisu pokarmów bogatych w witaminę C (pomidory, owoce cytrusowe), które pomagają we wchłanianiu żelaza.
Alternatywą jest suplementacja. Bardzo ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji żelazem skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania, oceni poziom żelaza we krwi oraz określi przyczynę niedoboru. Niekontrolowana suplementacja żelaza może być niebezpieczna, szczególnie u osób, u których nie niedoboru nie stwierdzono.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.