Bezsenność
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bostonie wykazały, że zbyt mała ilość serotoniny w organizmie człowieka może doprowadzić do problemów ze snem. Przerywany sen, budzenie się w środku nocy, problemy z zasypianiem, to częste symptomy niedoboru serotoniny.
Stany lękowe i depresyjne
Według Światowej Organizacji Zdrowia deficyt serotoniny, która reguluje nasz nastrój może doprowadzić do stanów lekowych i depresyjnych. Z kolei optymalna zawartość serotoniny pomaga złagodzić objawy depresji. Trzeba jednak pamiętać, że stężenie tego hormonu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na nasz stan emocjonalny.
Wzmożone łaknienie
Zbyt wielka potrzeba jedzenia słodkich produktów spożywczych, może także świadczyć o niedoborze serotoniny. Niskie stężenie tego hormonu powoduje ogromną chęć zjedzenia czekolady lub batonika. Po spożyciu słodkiej przekąski w mózgu następuje produkcja serotoniny, przez co odczuwamy wielką przyjemność. Niestety, to bardzo niebezpieczny stan, który może w konsekwencji doprowadzić do nadwagi lub otyłości.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Niska samoocena
Poza huśtawkami nastroju i rozdrażnieniem, deficyt serotoniny może doprowadzić do niskiej samooceny. Najnowsze badania potwierdzają, że u osób zażywające leki z zawartością serotoniny widoczny jest wzrost pewności siebie i polepszenie relacji interpersonalnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.