Witamina C, czyli kwas askorbinowy jest substancją niezbędną dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego. Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźnia proces starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry i przyspiesza gojenie ran.
Poza tym ułatwia wchłanianie żelaza i reguluje produkcję kolagenu, który jest naturalnym budulcem kości, stawów i zębów. Najwięcej witaminy C znajdziemy w takich produktach spożywczych jak papryka, owoce cytrusowe, brukselka, dzika róża, rokitnik, dereń, chrzan, natka pietruszki, truskawki, biała kapusta, cebula i kiwi. Witaminę C można również suplementować.
Niedobór tej cennej witaminy osłabia nasze naczynia krwionośne i sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na powstawanie siniaków. Może też powodować suchość skóry i łamliwość paznokci. Niedostateczna ilość kwasu askorbinowego w codziennej diecie zwiększa ryzyko niedokrwistości (anemii), osłabia tkanki, obniża odporność na wirusy i bakterie oraz przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych w organizmie.
Niedobory witaminy C mogą powodować wolniejsze gojenie ran, krwawienie dziąseł, krwawienie z nosa i częste uczucie zmęczenia. Brak witaminy C zaburza metabolizm, przez co trudniej jest nam pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.