Cukrzyca typu 2
Cukrzyca znacznie wpływa na życie dotkniętych nią trzech milionów Polek i Polek. W aż 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, albo na nią nieprawidłowo reaguje.
Cukrzyca typu 2 może mieć podłoże genetyczne, ale często jest wynikiem stylu życia — m.in. nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Jak wynika z najnowszych badań i przeglądu literatury naukowej, może być też powiązana z niedoborem witaminy D.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Witamina D reguluje poziom cukru
Witamina D, znana również jako "witamina słońca", jest już dobrze znana ze swojego wpływu na układ kostny, immunologiczny i nerwowy. Coraz więcej badań sugeruje jednak, że witamina D wpływa również na prawidłowy poziom cukru we krwi i metabolizm.
Profesor Leigh Frame z George Washington School of Medicine and Health Sciences (USA) wraz ze współpracownikami przejrzeli literaturę naukową i doszli do wniosku, że niedobór witaminy D u osób w stanie przedcukrzycowym jest związany z większym ryzykiem rozwoju pełnoobjawowej cukrzycy.
Profesor Frame zaznaczyła w opublikowanym w International Journal of Environmental Research and Public Health artykule, że zależność między odpowiednim poziomem witaminy D i zapobieganiem cukrzycy istnieje, ale nie jest jeszcze w pełni zrozumiana. Jest możliwość, że w profilaktyce cukrzycy istotna jest ekspozycja na słonce, więc sama suplementacja może okazać się niewystarczająca.
Naukowcy wskazują na konieczność przeprowadzenia dalszych badań w tym kierunku.
Witamina D w diecie
Organizm przyswaja witaminę D nie tylko dzięki ekspozycji na światło słoneczne, ale również poprzez spożywanie bogatych w nią pokarmów: tłustych ryb, czerwonego mięsa i jajek. Osoby, które są na diecie roślinnej, powinny regularnie witaminę D suplementować.
Przyjmuje się, że jej prawidłowy poziom we krwi powinien oscylować między ≥75-125 nmol/l).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.