Dobry sen nie jest czymś oczywistym i wcale nie jest o niego łatwo. To, że jesteśmy wyczerpani, nie oznacza, że łatwo zapadniemy w sen. A nawet jeśli - po nim nadal możemy być zmęczeni. Wpływa na to wiele czynników, jak choćby wypicie alkoholu wieczór wcześniej, zbyt długi bądź zbyt krótki sen.
Dla niektórych niezawodnym sposobem na zasypianie jest szum w tle. Nie musi to być mruczenie telewizora, buczenie wentylatora czy odtwarzana muzyka, może to być nawet biały szum. Wiele osób podkreśla, że ciężej jest im zasypiać bez takiego wsparcia.
Jednak u tych, którzy po prostu nie są w stanie zasnąć bez tego rodzaju pomocy, przyczyna tkwi w ich psychologii i mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na TikToku na kanale poświęconym zdrowiu psychicznemu pojawiło się nagranie z informacją o tym, co terapeuci mówią odnośnie spania w hałasie.
Potrzebujesz szumu do snu? To strach przed odrzuceniem
Na profilu DCLAnxiety wyjaśniono, że problemy z zaśnięciem wiążą się z wieloma przypadłościami zdrowia psychicznego. Jednym z nich jest strach przed odrzuceniem. W ten sposób hałas ma oszukiwać nasz mózg, dzięki czemu myślimy, że nie zasypiamy sami lub pomagamy mu się odciąć od problemów.
W efekcie wypełniamy naszą pojemność uwagi do maksimum innymi bodźcami, próbując nie mieć już żadnych zasobów na rzeczy, których próbujemy unikać. W chwili, gdy rozpraszanie się kończy, nieprzyjemne emocje i myśli zwykle pojawiają się ponownie z pełną mocą - tłumaczy w rozmowie z HuffPost Juulia Karlstedt, ekspertka ds. lęku i perfekcjonizmu.
Strach przed porzuceniem nie jest też jedynym powodem, dla którego niektórzy dbają o szum podczas snu.
Lubię słuchać szumu tła, aby zasnąć, czytać, grać itp. Nie mam problemów z porzuceniem. Lubię być domatorem - stwierdził jeden z internautów.
Czytaj także: Pij 2 godziny przed snem. Nie później. Ekspertka radzi
Dorastałem z 6 rodzeństwem, więc chodzenie spać w 100-procentowej ciszy jest dla mnie czymś nienormalnym - dodał następny.