Czym jest herbata baletnicy?
Herbata baletnicy to napar powstały z połączenia dwóch ziół - senesu oraz ślazu okółkowego. Ma działanie przeczyszczające, wspomaga trawienie i odchudzanie - nie bez powodu jej nazwa kojarzy się ze smukłą figurą baletnicy. To ostatnie budzi jednak wątpliwości. Czy herbata baletnicy to sprawdzona dieta cud? Niekoniecznie, jednak istnieją inne powody, dla których warto ją pić.
Czytaj także: Zamienniki cukru - czym zastąpić cukier w diecie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd wzięła się nazwa herbaty? Nawiązuje do baletnic, które znane są ze swojego dbania o sylwetkę. Tancerki nierzadką stają przed wyzwaniem pozbycia się dodatkowych kilku kilogramów lub chociażby opuchlizny, powstającej wskutek gromadzenia się nadmiaru wody w organizmie (co występuje najczęściej przed miesiączką). Eksperci podkreślają jednak, że picie herbaty baletnicy nie wspomoże skutecznego odchudzania. Co prawda po kilku dniach picia naparu można zauważyć nieznaczną utratę wagi, jednak nie będzie ona stała.
Czytaj także: Heterochromia - co to jest i czy może być niebezpieczna?
Skład herbaty baletnicy
W skład herbaty baletnicy wchodzą dwa zioła - senes oraz ślaz okółkowy. Senes był cenionym środkiem leczniczym już w czasach starożytnych. Głównie używało się go w walce z zaparciami. Ma silne właściwości przeczyszczające. Napar z kwiatów ślazu okółkowego stosowano przy problemach z drogami oddechowymi czy przy zapaleniu gardła. Eliminowano nim także przewlekłe zaparcia. Do herbaty można dodać odrobinę cynamonu bądź soku z cytryny dla smaku.
Czytaj także: Grupa zawodowa silnie narażona na depresję i alkoholizm
Zastosowanie herbaty baletnicy. Czy na pewno jest odchudzająca?
Te dwa zioła, senes oraz ślaz okółkowy, są stosowane od lat ze względu na swoje działanie przeczyszczające. Senes sprawia, że procesy wypróżniania zostają uregulowane, poprawiając perystaltykę jelit. Podobnie ślaz okółkowy, który od setek lat stosuje się, aby przynosił ulgę w dolegliwościach trawiennych. Warto jednak wskazać, że zioła nie mają właściwości, które mogłyby przyspieszyć nasz metabolizm czy ułatwić spalanie tkanki tłuszczowej. Napar ma działanie moczopędne. Pijąc go, wydalamy z siebie duże ilości płynów oraz zwiększamy częstotliwość wypróżniania się. Daje to złudne wrażenie chudnięcia.
Ani senes, ani ślaz okółkowy nie wpływają na metabolizm tłuszczów, a co za tym idzie - nie przyspieszają procesu przemiany materii. Herbata baletnicy nie jest środkiem odchudzającym i nie sprawi, że zgubimy zbędne kilogramy. Odpowiedzialne odchudzanie musi iść w parze ze zdrową dietą i regularnym ruchem.
Właściwości herbaty baletnicy. Dlaczego warto ją pić?
Herbata baletnicy nie jest środkiem na odchudzanie. To herbata przeczyszczająca, która poprawia perystaltykę jelit, sprawi, że z ciała zostanie usunięty nadmiar wody. Picie naparu, nawet regularne, nie pomoże w utracie kilogramów w dłuższej perspektywie czasowej.
To jednak nie oznacza, że nie możemy sięgać po ten napar. Herbata baletnicy wciąż ma wiele zalet. Zawiera duże ilości flawonoidów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Niektórzy potwierdzają, że jej picie działa pobudzająco (choć nie zawiera kofeiny). Może być więc zdrową alternatywą dla kawy. I, co najważniejsze, herbatę baletnicy poleca się osobom z zaparciami, aby pomóc wyregulować proces przemiany materii. Herbata jest polecana cukrzykom, ponieważ może obniżać poziom cukru we krwi.
Jej działanie odchudzające nie jest tak magiczne, jak mogłoby się wydawać. Picie naparu w rzeczywistości pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Sięgają po nie osoby, które chcą pozbyć się opuchlizny (powstałej np. w okresie menopauzy czy przed miesiączką). Nie należy jednak oczekiwać po niej cudów.
Efekty uboczne picia herbaty baletnicy
Mimo braku faktycznego działania odchudzającego herbata baletnicy jest polecana do picia ze względu na swoje działanie prozdrowotne. Mimo to lekarze nie polecają pić naparu przez długi czas. Jeśli herbata stanie się elementem codziennej diety, możemy zmagać się w kilkoma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak: bóle brzucha, odwodnienie, biegunka, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, uszkodzenie błony jelit. Najlepiej sięgnąć po herbatę baletnicy, gdy mamy do czynienia z uciążliwymi zaparciami lub chcemy szybko pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Gdzie kupić herbatę baletnicy?
Herbata baletnicy nie jest ogólnodostępnym produktem - próżno szukać jej na sklepowych półkach. Najczęściej znajduje się w specjalistycznych sklepach z herbatą, w zielarniach lub punktach z ziołami i zdrową żywnością. Warto także pytać o suszone zioła senesu oraz ślazu okółkowego - nie zawsze tego typu mieszanka będzie nosiła nazwę herbaty baletnicy.
Jaka jest cena herbaty baletnicy? To zależy od sprzedawcy, jednak susz, który da lepsze efekty niż popularne torebki, nie powinien być drogi. Za paczkę herbaty baletnicy powinniśmy zapłacić nie więcej niż za tradycyjną herbatę lub mieszankę ziół.
Czytaj także: Lubczyk - lek i naturalny afrodyzjak
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.