Zalety herbaty z mlekiem
Dodatek mleka redukuje gorycz i cierpkość herbaty, wygładza jej smak i zwiększa wartość odżywczą. Regularna konsumpcja bawarki zapewnia:
1. Zdrowe kości
Flawonoidy zawarte w herbacie zwiększają gęstość kości, a mleko jest bogatym źródłem przyswajalnego wapnia, który zmniejsza ryzyko złamań.
2. Redukcję stresu
Filiżanka mlecznej herbaty może zmniejszyć poziom stresu, a także skutecznie poprawić nastrój. Można to przypisać L-teaninie, która relaksuje i pozytywnie wpływa na koncentrację. Tymczasem białko serwatkowe mleka i witamina D przyczyniają się do podwyższonego nastroju poprzez stymulację produkcji hormonu serotoniny.
3. Wsparcie dla skóry
Herbata chroni przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia, natomiast kwas mlekowy, alfa-hydroksykwas (AHA) zawarty w mleku, skutecznie oczyszcza pory i eliminuje bakterie powodujące trądzik.
Zobacz także: Najgorszy wybór. Zmiany w mózgu i jelitach
Wady herbaty z mlekiem
1. Przyrost masy ciała
Herbata zawiera polifenole, które ograniczają wchłanianie tłuszczu w organizmie oraz katechiny, które zwiększają jego spalanie. Zawarte w mleku białko kazeinowe skutecznie jednak niweluje właściwości herbaty w walce z tłuszczem.
Poza tym herbata mleczna ma zazwyczaj wysoką zawartość kalorii i cukru. W Bawarii podawano ją niegdyś z mieszanką jajek i cukru oraz aromatyzowano likierem. Dziś jajka dodaje się do niej rzadko, cukier wciąż bywa do jej stworzenia używany. Wiadomo jednak, że królowa Elżbieta II piła ją bez tego dodatku!
Zobacz także: Najgorszy wybór. Zmiany w mózgu i jelitach
2. Niwelowanie właściwości ochronnych
Naukowcy uważają, że proteiny mleczne mogą zakłócać absorpcję i działanie antyoksydacyjne bioaktywnych związków obecnych w herbacie. W eksperymencie, w którym uczestniczyło 16 dorosłych kobiet, zaobserwowano, że spożycie dwóch filiżanek czarnej herbaty pozytywnie wpłynęło na ich przepływ krwi. Konsumpcja czarnej herbaty z dodatkiem odtłuszczonego mleka nie przyniosła podobnych rezultatów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.