Co roku naukowcy publikują nowe badania dotyczące kawy. Nic dziwnego, jest to jeden z najczęściej pitych napojów na świecie. Wykazano już, że ma sporo cennych właściwości dla naszego zdrowia, m.in. obniża stres, poprawia krążenie krwi, zmniejsza ryzyko depresji, chroni przed cukrzycą, a także wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
Zobacz także: Takiej kawy nie pij. Włosy będą wypadać garściami
Na łamach "Nutrition Research" ukazały się najnowsze badania, które miału sprawdzić hipotezę dotyczącą wpływu picia kawy na rozwój raka żołądka. Naukowcy przeanalizowali razem 18 niezależnych prospektywnych kohort z 15 badań z udziałem 1 608 760 uczestników i 3898 przypadków raka żołądka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uznali, że ten czarny napój nie ma wpływu na nasz żołądek nawet, gdy jest pity w dużej ilości. Wyjątek stanowiła jedna grupa. "Istotnie zwiększone ryzyko raka żołądka w badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych" – napisali autorzy badania. Naukowcy nie znaleźli przyczyny, dlatego uważają, że niezbędne są kolejne, zakrojone na szeroką skalę badania, aby ją poznać.
Wyniki najnowszych badań postanowiła skomentować w mediach społecznościowych prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, specjalista z dziedziny nutrigenomiki i nutrigenetyki. "Ile razy słyszałam: nie pij tyle kawy, bo wyhodujesz sobie wrzody żołądka. A z wrzodów jak nic, ani się człowiek nie obejrzy, a już będzie rak!" - napisała ekspertka.
Zobacz także: Niespodziewany efekt picia kawy. To dlatego tyjesz
Badania obaliły powszechny mit, bo jak się okazało kawa ani nie zwiększa ryzyka raka żołądka, ani go nie zmniejsza. Oczywiście nie można jej pić bez ograniczeń, gdyż w dużych ilościach może wpływać na nasz układ trawienny, o czym przypomina w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk kliniczny z MajAcademy, Karolina Lubas.
Jeśli jednak zgłasza się do mnie pacjent z problemami trawiennymi, u którego układ pokarmowy w jakikolwiek sposób szwankuje, to zalecam, żeby przynajmniej na chwilę kawę odstawił, żeby uspokoić i wyciszyć układ pokarmowy – komentuje ekspertka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.