Od stycznia 2025 Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pieniężnych dla osób przebywających na L4. Nowe reguły działają na korzyść pracowników.
Chodzi o kontrole, jakie dotychczas ZUS przeprowadzał u osób długotrwale przebywających na zwolnieniu lekarskim. W wielu przypadkach obowiązkiem osoby chorej było pozostawanie podczas zwolnienia w miejscu zamieszkania bez możliwości popuszczania go, jak gdyby była to jedyna możliwa forma regeneracji i powrotu do zdrowia.
Ta zasada od nowego roku ma ulec zmianie. Kontrole podczas których pracownik pozostający na zwolnieniu lekarskim nie będzie obecny, z automatu nie staną się podstawą do odebrania mu świadczeń pieniężnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zasiłek chorobowy wciąż będzie wypłacany, ponieważ obowiązek przebywania w miejscu zamieszkania podczas choroby zostanie zniesiony.
Oczywiście nie oznacza to, że osoby pozostające na zwolnieniu lekarskim mogą czas wolny od pracy zamiast na rekonwalescencję wykorzystywać na dodatkowy urlop, pracę czy na przykład remontowanie domu.
Co zatem musi zrobić pracownik, aby nie stracić prawa do świadczeń chorobowych, a jednocześnie wykorzystać czas wolny od pracy na regenerację i powrót do zdrowia poza czterema ścianami własnego domu?
Przede wszystkim zmianę miejsca pobytu należy zgłosić niezwłocznie do ZUS-u oraz pracodawcy. Takie działanie pozwoli na mobilność chorego bez jednoczesnej utraty 80 procent uposażenia.