Facebook poinformował, że zablokował konta powiązane z Fazze, spółką zależną, zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Należy ona do firmy marketingowej AdNow, która prowadziła swoją działalność głównie w Rosji.
Adresatami byli przede wszystkim mieszkańcy Indii, Ameryki Łacińskiej i, w mniejszym stopniu, Stanów Zjednoczonych. Śledczy firmy nazwali kampanię "praniem dezinformacji", tworząc wprowadzające w błąd artykuły i petycje na forach takich jak Reddit, Medium i Change.org oraz wykorzystując fałszywe konta na platformach takich jak Facebook i Instagram.
Teorie spiskowe dotyczące COVID-19 i szczepionek rozprzestrzeniły się na portalach społecznościowych w ostatnich miesiącach. Do tego stopnia, że administracja prezydenta USA Joe Bidena skrytykowała Facebooka, twierdząc, że utrudnia on walkę z pandemią.
Płacili influencerom za promowanie treści antyszczepionkowych
Operacja miała rozpocząć się w 2020 roku od zakładania fałszywych kont w Bangladeszu i Pakistanie. W maju 2021 r., po pięciu miesiącach bezczynności, operacja zaczęła kwestionować bezpieczeństwo szczepionki Pfizera.
Według doniesień medialnych Fazze miał skontaktować się z wpływowymi osobami na YouTube, Instagramie i TikToku. W grę wchodziły duże pieniądze w zamian za promowanie treści antyszczepionkowych.
Facebook zablokował już wszystkie treści powiązane z tą firmą. Czy viralowe treści jednak nie narobiły już więcej szkody?