Kleszcze - gdzie atakują?
W ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwą inwazją kleszczy. Dawniej atakowały w głębokich borach i lasach. Dziś grasują praktycznie wszędzie, gdzie jest zieleń. Większość z nich roznosi bakterie borelii, które wywołują groźną chorobę – boreliozę (a także inne koinfekcje, tj. infekcje towarzyszące boreliozie). Aby uniknąć ukąszeń, należy się więc zabezpieczać naturalnymi lub syntetycznymi specyfikami.
Zapachy odstraszające kleszcze
Skutecznym sposobem na zabiezpieczenie przed kleszczami są olejki zapachowe. Te pajęczaki szczególnie źle znoszą niektóre zapachy. Spryskanie się nimi lub nasmarowanie skóry, może nas ochronić. O jakich zapachach mowa? Szczególnie dobrze działają:
- cytronela
- drzewo herbaciane
- tymianek
- szałwia
- mięta pieprzowa
- paczula
- słodki migdał
- eukaliptus
Olejki zapachowe na kleszcze - jak stosować?
Olejki należy stosować w rozcieńczeniu. 5 kropli jednego z wybranych olejków należy rozcieńczyć w 50 ml oleju roślinnego, np. z pestek winogron, jojoby lub słodkich migdałów. Takim roztworem smarujemy skórę. Jedynie olejek z drzewa herbacianego można nanosić bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania.
Zapachy odstraszające kleszcze - zioła
W walce z kleszczami pomogą także zioła. Mięta pieprzowa, której świeżość odstrasza pajęczaki, szałwia, której gorzkiego smaku nie lubią kleszcze, geranium – kojarzone przez kleszcze z nieznośnym dla nich zapachem róż oraz rozmaryn.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Mity na temat kleszczy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.