Metabolizm, nazywany również przemianą materii, jest złożonym procesem biochemicznym zachodzącym w organizmie człowieka. Warunkuje skuteczność w spalaniu kalorii i jego tempo. Metabolizm odpowiada za to, jak dużo można zjeść w ciągu doby i jak to wpłynie na wagę.
Czytaj takze: PIT - jak go rozliczyć?
Tempo metabolizmu zależy od wielu różnych czynników. Mają na to wpływ przede wszystkim geny, a także płeć, wiek, stan zdrowia, przebyte infekcje, aktywność fizyczna, ilość snu, odżywianie, a nawet temperatura w otoczeniu. Spowolniony metabolizm to zmora wielu osób. Tacy ludzie szukają sposobów, by przyspieszyć przemianę materii. Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przyspieszyć metabolizm? - domowe sposoby
Jest wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w przyspieszeniu metabolizmu. Jedne z nich są bardziej wymagające – jak na przykład aktywność fizyczna, inne całkiem proste – jak picie na czczo wody z sokiem z cytryny. Zobacz, co pomoże w przyspieszeniu trawienia.
Czytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
Pij szklankę wody z cytryną na czczo
Bardzo dobrze na metabolizm działa wypicie zaraz po przebudzeniu szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Można ją wzbogacić również o miód lub imbir, ale tradycyjna wersja to właśnie woda z cytryną. Najlepiej, by woda była niegazowana i lekko ciepła.
Wypicie wody z cytryną wspiera organizm w oczyszczaniu go z toksyn, daje uczucie sytości (cytryny są bogate w włókna pektynowe, hamujące apetyt), a także pomaga w regulacji funkcjonowania układu pokarmowego. Ponadto sok z cytryny zawiera dużą ilość witaminy C, dzięki czemu chroni przed infekcjami.
Używaj odpowiednich przypraw i ziół
Bardzo skuteczne w przemianie metabolizmu są odpowiednie zioła i przyprawy. Przede wszystkim dobrze działają pikantne przyprawy, takie jak pieprz zwykły, pieprz cayenne, chilli oraz imbir i cynamon. Ich moc w przyspieszaniu metabolizmu polega na tym, że podwyższają temperaturę ciała, a także zwiększają ukrwienie. Jeśli chodzi o przyprawy, to polecane są te wydzielające kwasy w żołądku, wspierające trawienie, czyli bazylia, oregano oraz majeranek.
Czytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
W kontekście przypraw trzeba uważać na używanie soli. Dobrze znane są negatywne właściwości soli, polegające na zatrzymywaniu wody w organizmie, co w efekcie może przyczyniać się do zwiększenia wagi ciała. Dodatkowo sól spowalnia wydalanie toksyn.
Pij dużo wody, małymi łykami, lecz systematycznie
Picie dużej ilości wody bardzo pozytywnie wpływa na przemianę materii. Woda jest również dobra dla utrzymania skóry w dobrej kondycji, dlatego pij ją regularnie, małymi łykami, nawet wtedy gdy nie czujesz pragnienia. Niech to będzie twój nawyk.
Nie rób głodówek, jedz regularne posiłki
Nie daj się przekonać, że głodówki są dobre dla twojego organizmu. Regularne posiłki, spożywane co 3-4 godziny, nie przyczynią się do przybrania na wadze. Można to wytłumaczyć na podstawie następującej sytuacji: gdy organizm dostaje niewielką ilość pokarmu, to interpretuje to jako sygnał do magazynowania pozyskanych zapasów. Oznacza to, że zwalnia tempo przemiany materii i powoduje trudności w odchudzaniu. Zaleca się, by w ciągu dnia spożywać 3-5 posiłków o średniej wielkości, nie mogą być zbyt obfite, by nie obciążać żołądka.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Dieta i odżywianie to oczywiście tylko część sposobów na podkręcenie metabolizmu. Oprócz tych metod, bardzo skuteczną są także ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia regeneracja.
Ćwiczenia fizyczne
Jednym z bardziej skutecznych sposobów na przyspieszenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Systematyczny wysiłek fizyczny powoduje, że mamy wyższy wydatek energetyczny w spoczynku, dzięki czemu szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Badania wykazały, że najbardziej efektywny jest trening interwałowy, polegający na tym, że wykonuje się ćwiczenia w zmiennym tempie - przeplata się cardio z ćwiczeniami anaerobowymi.
Regeneracja i sen
Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne w przypadku podkręcenia metabolizmu, ale równie ważna jest odpowiednia regeneracja. Odpoczynek należy się po wysiłku fizycznym, ale nie tylko. Podczas prowadzenia stresującego trybu życia, czy stresującej pracy organizm znajduje się w permanentnym stresie, a to oznacza produkcję takich hormonów, jak adrenalina i kortyzol, które przyczyniają się do otyłości brzusznej i gromadzenia tzw. tłuszczu trzewnego.
Czytaj także: Jak rozpoznać banknoty euro?
Jak przyspieszyć metabolizm w nocy?
Metabolizm można przyspieszyć również w nocy – i to w prosty sposób. W tym przypadku chodzi o sen. Dużą rolę odgrywają nie tylko regularne godziny snu, ale również jego ilość. Według naukowców, najlepsza pora na sen trwa od 22:00 do 6:00 rano. Co więcej badania mówią, że osoby śpiące krócej niż 7 godzin mogą ważyć więcej o nawet 5-6 kilogramów od tych poświęcających na sen 7-9 godzin. Jednak zbyt duża ilość snu może zaszkodzić. Chodzi o nieprawidłowości w wydzielaniu hormonu wzrostu, regulującego proces spalania tkanki tłuszczowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.