Neurolożka wymieniła 5 kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by żyć długo i w dobrej kondycji — zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Są to:
1. Aktywność fizyczna
Ciało ludzkie zostało zaprojektowane do ruchu. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w prewencji przedwczesnego starzenia się. Badania wykazują, że osoby aktywne fizycznie mają niższe ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów. Ruch poprawia także elastyczność stawów, wzmacnia mięśnie, poprawia równowagę i koordynację ruchową, a także wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Najlepiej dążyć do co najmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, uwzględniając w tym zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i trening siłowy.
Dla osób starszych mogą to być również spacery i wchodzenie po schodach.
2. Życie towarzyskie
Udokumentowano, że zdrowe relacje społeczne mogą przyczynić się do poprawy jakości życia i do tzw. długowieczności. Wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne, a także zmniejszają ryzyko wielu schorzeń, w tym demencji i depresji.
By zredukować ryzyko izolacji społecznej i samotności, kluczowe jest utrzymanie regularnego kontaktu z rodziną, przyjaciółmi czy sąsiadami, a także angażowanie się w aktywności społeczne, jak kluby hobbystyczne, wolontariat czy grupy wsparcia.
3. Odpowiednia dieta
Starzenie się jest procesem naturalnym, ale możemy go spowolnić dzięki odpowiedniej diecie. Bogata w błonnik, witaminy i minerały dieta pełna warzyw (3 porcje dziennie) i owoców (2 porcje dziennie) oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych, zdrowych tłuszczów i białka jest kluczem do utrzymania zdrowia na długie lata.
Antyoksydanty zawarte w tych produktach chronią komórki przed uszkodzeniem, co przeciwdziała procesom starzenia. Unikanie nadmiaru soli, cukru i tłuszczów nasyconych jest także istotne dla zdrowia serca, mózgu i układu krążenia.
4. Odpowiednie nawodnienie
Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nawodnienie wpływa na zdrowie skóry, sprzyja prawidłowemu trawieniu, usuwa toksyny z organizmu i reguluje temperaturę ciała. Zaleca się picie co najmniej 2 litrów wody dziennie, a ilość tę należy zwiększyć w przypadku intensywnej aktywności fizycznej lub wysokiej temperatury otoczenia.
5. Aktywność umysłowa
Starzenie się mózgu można opóźnić poprzez regularną aktywność intelektualną. Uczenie się nowych rzeczy, rozwiązywanie zagadek, czytanie, a nawet gry planszowe mogą pobudzić neuroplastyczność mózgu, co pomaga utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Aktywność umysłowa może także pomóc w redukcji ryzyka chorób neurodegeneracyjnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.