Czym jest dieta OMAD?
Dieta OMAD, czyli "One Meal a Day", polega na spożywaniu tylko jednego posiłku w ciągu dnia. Posiłek zazwyczaj jest spory i spożywany w ciągu określonego, jednogodzinnego okna czasowego.
Zwolennicy tej diety twierdzą, że pozwala to organizmowi na wykorzystanie energii do ważnych procesów regeneracyjnych w organizmie - ciało nie musi bowiem nieustannie skupiać się na procesach trawiennych. Wśród przywoływanych procesów regeneracyjnych znajdują się m.in. autofagia, produkcja hormonów i redukcja stresu oksydacyjnego.
Ten argument przywoływany jest przez wielu orędowników postu przerywanego, spośród których dieta OMAD jest najprawdopodobniej najbardziej restrykcyjnym.
Korzyści z diety OMAD
Wśród korzyści płynących ze stosowania diety OMAD wymienić można utratę wagi (wynikającą m.in. z redukcji spożywanych kalorii - nie sposób bowiem w ciągu jednego posiłku przyswoić tę samą ilość jedzenia, co w ciągu kilku posiłków rozłożonych w czasie), poprawę wrażliwości na insulinę oraz zwiększenie poziomu hormonu wzrostu, który odgrywa kluczową rolę w naprawie komórek i wzroście mięśni.
Ryzyko i wady diety OMAD
Spożywanie tylko jednego posiłku dziennie sprawia, że trudniej jest dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Jest to właściwie niemożliwe.
Dieta OMAD wiąże się jednak nie tylko z potencjalnymi niedoborami. Może prowadzić do zaburzeń odżywiania, utraty masy mięśniowej oraz problemów z energią i koncentracją.
Inne posty przerywane
Zdecydowanie zdrowszym wyborem będzie zastosowanie mniej restrykcyjnego postu żywieniowego - np. takiego, w którym wszystkie posiłki spożywane są w 8-godzinnym lub 10-godzinnym oknie czasowym.
Tego typu post przerywany promuje kontrolę wagi, ponieważ po kilku godzinach od posiłku poziom glukozy we krwi zaczyna spadać. Organizm, szukając alternatywnego źródła energii, zaczyna wówczas korzystać z zapasów tłuszczu.
Tego typu post reguluje poziom insuliny, redukuje stany zapalne, pozytywnie wpływa na zdrowie mózgu i serca, a przy okazji nie generuje w organizmie szkód i niedoborów. Jest też dużo łatwiejszy do przestrzegania!