Białe wino zaostrza drożdżycę
Białe wino ma zwykle przyjemny smak, który sprawia, że sięgamy po nie częściej i chętniej. Ze względu na to o wiele łatwiej jest wypić za dużo białego wina niż wina czerwonego lub różowego. Jednak nie każdy wie, że białe wino zawiera więcej cukrów i siarczanów niż wino czerwone czy różowe.
Regularne spożywanie białego wina może przyczynić się do zaostrzenia infekcji grzybem Candida, który naturalnie znajduje się w naszym organizmie, ale jej nadmierny rozrost ma przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Do rozwoju drożdżycy (kandydozy) prowadzi między innymi spożywanie nadmiernej ilości cukru.
Białe wino niszczy szkliwo
Z badań opublikowanych w ''Nutrition Research'' wynika, że częste picie białego wina może niszczyć szkliwo. Winne temu jest niskie pH i długi kontakt wina z zębami. Podczas picia wina dochodzi do wymywania z powierzchni zębów wapnia i fosforu.
Najbardziej szkodliwe są Rieslingi. Według ekspertów bezpieczniej jest wybierać wina czerwone wyprodukowane ze szczepów Rioja lub Pinot noir.
Białe wino zaostrza trądzik różowaty
Naukowcy z Uniwersytetu Browna przeprowadzili badania, w których wykazali wpływ spożycia białego wina na rozwój trądziku różowatego. Do badania zaprosili 83 tys. kobiet. Okazało się, że regularne picie od 1 do 3 szklanek wina w miesiącu, zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby skóry o 14 proc. Pięć lub więcej kieliszków tygodniowo zwiększa ryzyko o prawie 50 proc.
Alkohol zawarty w białym winie rozszerza naczynia krwionośne w skórze, powodując zaczerwienienie twarzy.
Białe wino tuczy
Białe wino, ze względu na dużą zawartość cukru, jest jednym z najkaloryczniejszych trunków. 175 ml białego wina ma 160 kcal. To tyle, co niewielka przekąska. Nie tylko cukier, ale też alkohol zawarty w białym winie przyczynia się do tycia. Podczas spożywania alkoholu nasz organizm jako priorytet traktuje usunięcie go z organizmu.
W tym czasie wszystkie inne procesy, takie jak wchłanianie substancji odżywczych i spalanie tłuszczu, schodzą na dalszy plan. Przyczynia się to do odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie i przybierania na wadze.
Białe wino zwiększa ryzyko czerniaka
Na Uniwersytecie Brown przeprowadzono badania, z których wynika, że osoby regularnie pijące białe wino mają o 13 proc. wyższe ryzyko zachorowania na raka skóry – czerniaka, w porównaniu do osób pijących inne rodzaje alkoholu. Może mieć to związek z aldehydem octowym, który w dużych ilościach znajduje się w białym winie.
Substancja ta może uszkadzać DNA i utrudniać jego naprawę. Aldehyd octowy znajduje się również w czerwonym winie. Jednak dzięki zawartości przeciwutleniaczy w czerwonym trunku, jego toksyczne działanie jest mniejsze. Białe wino nie zawiera takiej ilości antyoksydantów.
Tak jak w przypadku innych alkoholi, tak i przy spożywaniu białego wina, najważniejszy jest umiar. Naużywanie jakiegokolwiek rodzaju alkoholu powoduje negatywne skutki dla naszego zdrowia.
Czytaj też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.