Kasza gryczana to produkt znany i ceniony od wieków, zwłaszcza na ziemiach polskich. Gościła na stołach jako dodatek do mięs, ryb, sosów i tak pozostało do dzisiaj. Jest polecana przez dietetyków jako dodatek do obiadów, zup, ale może też stanowić składnik śniadań i kolacji, również tych przygotowywanych na słodko.
Kasza gryczana to solidna porcja wysoce przyswajalnego białka. Pomaga obniżyć cholesterol we krwi, a dzięki rutynie wzmacnia naczynia krwionośne. To jednak nie wszystko. Nagromadzone toksyny i złogi zalegające w naszych jelitach mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem.
Kasza dzięki zawartości błonnika usprawnia proces trawienia i zapobiega zaparciom. Pomaga usunąć szkodliwe resztki pokarmowe z naszych jelit, wspomaga proces odchudzania i oczyszczania organizmu.
Jest polecana osobom cierpiącym na cukrzycę oraz anemię, gdyż zawiera duże ilości żelaza. Z kolei diabetycy powinni docenić niski indeks glikemiczny kaszy gryczanej, który nie będzie powodować skoków cukru we krwi. Kasza zapewnia też uczucie sytości na dłużej i pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Dodatkowo dzięki zawartości potasu, korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze. Ten rodzaj kaszy nie zakwasza organizmu. Co więcej – jest produktem zasadotwórczym, dlatego warto włączyć go na stałe do naszego codziennego jadłospisu.
Aby jednak skorzystać z prozdrowotnych właściwości kaszy gryczanej, warto odpowiednio ją przygotować. Przed ugotowaniem należy przepłukać ją w zimnej wodzie. Następnie trzeba zagotować wodę z solą i doprowadzić ja do wrzenia. Dopiero wtedy można wsypać do garnka kaszę. Produkt ten gotujemy pod przykryciem, na małym ogniu. Gdy ziarna będą miękkie, możemy zdjąć kaszę z ognia i poczekać aż nieco ostygnie. Kasza gryczana doskonale komponuje się z grzybami. Warto po nią sięgać jak najczęściej, ale cenna jest szczególnie zimą, gdyż wykazuje również właściwości rozgrzewające.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.