Szacuje się, że w Polsce każdego roku prawie 90 tys. osób przechodzi zawał serca. I chociaż są to głównie mężczyźni, to eksperci ostrzegają, że z roku na rok zawał mięśnia sercowego diagnozuje się u coraz większej liczby kobiet.
Kto jest narażony na zawał mięśnia sercowego?
Do głównych czynników zwiększających ryzyko zawału możemy zaliczyć: podwyższony poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – zbyt intensywny wysiłek fizyczny, niedobory witamin grupy B - zwłaszcza kwasu foliowego, przewlekły stres, cukrzyca, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, wiek, płeć, a także dieta bogata w żywność wysokoprzetworzoną, produkty pochodzenia zwierzęcego i cukier. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się również pacjenci z miażdżycą tętnic obwodowych, chorobą niedokrwienną serca, marskością wątroby i wynikającymi z niej zaburzeniami metabolicznymi czy chorobą niedokrwienną serca.
Objawy zawału serca
Kardiolodzy do najbardziej charakterystycznych objawów świadczących o zawale serca zaliczają specyficzny ból w klatce piersiowej. Najczęściej towarzyszą mu również duszności, intensywne pocenie się, wymioty, nudności, stany podgorączkowe czy zasłabnięcia.
Ból podczas zawału serca może promieniować do pleców, żuchwy, nadbrzusza oraz barków. Najczęściej trwa nie krócej niż 20 minut i może utrzymywać się nawet przez kilka godzin.
To jednak nie koniec znaków ostrzegawczych, które wysyła nam nasze serce. - Wiele osób kojarzy zawał serca z ciężkim bólem w klatce piersiowej po lewej stronie, który może promieniować do ramienia lub szczęki. Jest to najczęstszy objaw, ale są też inne oznaki, o których należy pamiętać – skomentowała w rozmowie z mediami Cheryl Lythgoe, pielęgniarka z Benenden Health.
O jakie chodzi? Warto zwrócić szczególną uwagę na kolor skóry. Przed zawałem może stać się biała i poszarzała. Z kolei u diabetyków, u których częściej diagnozowany jest tzw. cichy zawał, jedynym jego objawem może być zgaga, zimne poty czy ból szczęki.
Dlatego osoby, które zmagają się z tą chorobą, powinny być czujne, gdy zauważą u siebie m.in. zgagę, uczucie pustki w głowie, zimny pot oraz ból szczęki, szyi lub lewego ramienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.