U pacjentów dotkniętych białaczką, następuje nieprawidłowy wzrost komórek w szpiku kostnym lub w węzłach chłonnych. Na wstępnym etapie rozwoju tego nowotworu złośliwego pojawiają się dolegliwości, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami.
Osoby chore na przewlekłą białaczkę skarżą się na zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, ograniczoną sprawność fizyczną, bóle mięśni i stawów, gorączkę i nocne poty. Inne symptomy to bladość skóry i spojówek, uczucie ucisku w jamie brzusznej, zmienne bóle gardła, powiększone węzły chłonne oraz często pojawiające się infekcje.
W przypadku ostrej białaczki zmiany chorobowe postępują w bardzo szybkim tempie. U pacjenta może wystąpić również niedokrwistość i objawy pojawiające się przy anginie, takie jak szare naloty na języku lub na przerośniętych migdałkach w jamie ustnej. Kolejnymi objawem jest częste krwawienie z nosa oraz wzmożona podatność na siniaki, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.
Żadnego z wyżej wymienionych objawów nie powinniśmy bagatelizować. Jeśli tego rodzaju dolegliwości nie ustępują samoistnie, to powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. W celu postawienia ostatecznej diagnozy wykonuje się specjalistyczne badania krwi. Pamiętajmy, że im wcześniejsze nastąpi rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.