Przy zastoinowej niewydolności serca, centralny narząd układu krążenia nie produkuje odpowiedniej ilości krwi. Ta dolegliwość może dawać różne, czasem nietypowe i mylące objawy. Pierwszy objaw zastoinowej niewydolności serca to problemy z oddychaniem, które pojawiają się coraz częściej i występują nawet podczas wykonywania prostych, codziennych czynności. Tego rodzaju zaburzenia są spowodowane złą kondycją serca i cofaniem się krwi do płuc. Zdarza się, że trudności ze złapaniem oddechu pojawia się, nawet kiedy chory odpoczywa. Temu objawowi nierzadko towarzyszy ciągłe zmęczenie i osłabienie.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Mniej charakterystycznym symptomem zastoinowej niewydolności serca jest opuchlizna stóp i łydek. Jeżeli masz problem z założeniem butów, które do tej pory były luźne, to być może cierpisz na dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym. Żeby sprawdzić, czy w twoich nogach nagromadził się płyn powodujący obrzęk, mocno naciśnij skórę na łydce. Jeśli wklęsły ślad powstały na skutek tej czynności przez dłuższy czas będzie się utrzymywał, to lepiej udaj się do specjalisty.
Kolejnym nietypowym symptomem choroby serca może być uporczywy kaszel, który łatwo pomylić z przeziębieniem lub sezonową alergią. U pacjentów z zastoinową niewydolnością serca płyn może się odkładać zarówno w kończynach, jak i w płucach.
Poza kaszlem chorzy skarżą się również na posapywanie. Są to typowe objawy astmy i zapalenia oskrzeli. Gdy kaszel nie ustępuje i staje się silniejszy podczas nocnego odpoczynku, może oznaczać ostry obrzęk płuc. Objaw ten stwarza zagrożenie dla naszego życia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.