Grzyby shitake mają brązowy kolor i mięsistą konsystencję. Pomagają obniżyć stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych takich jak miażdżyca i zawał serca. To dzięki zawartości eritadeniny. Poza tym twardniki japońskie są niskokaloryczne i regulują ciśnienie krwi.
Shitake wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Można w nich znaleźć mangan, selen i cynk. Te związki mineralne są antyoksydantami wpływającymi korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego serca i łagodzą objawy stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do dolegliwości związanych z naczyniami krwionośnymi.
Grzyby shitake to także bogate źródło żelaza, dlatego dietetycy polecają je osobom, które **nie jedzą mięsa.
To nie koniec listy walorów zdrowotnych shitake. Ekstrakt z twardników japońskich zawiera lentinan, który **zmniejsza ryzyko nowotworów i hamuje rozwój namnażania się komórek rakowych w organizmie.
Zanim jednak zdecydujemy się sięgnąć po grzyby shitake, powinniśmy pamiętać, żeby wybierać twarde i mięsiste okazy, które mają równomierną powierzchnię. Grzyby mające mokre, lepkie plamy należy omijać. Ten rodzaj grzybów najlepiej przechowywać w zamkniętym opakowaniu i trzymać w lodówce lub zamrażarce, co sprawi, że będą nadawać się do spożycia nawet przez pół roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl