Badania, opisane niedawno w czasopiśmie "Obecity", dotyczyły wpływu niezdrowego jedzenia na sen. W każdej sesji badawczej udział wzięło piętnastu zdrowych mężczyzn o przeciętnej wadze.
Tygodniowa dieta
Uczestnicy zostali najpierw przebadani pod kątem związanych ze snem nawyków, które musiały mieścić się w zalecanym zakresie (średnio siedem do dziewięciu godzin snu na noc).
W przypadkowej kolejności uczestnicy otrzymywali zarówno zdrowszą, jak i mniej zdrową dietę. Oba jadłospisy zawierały taką samą liczbę kalorii — dostosowaną do dziennego zapotrzebowania każdej z osób. Niezdrowa dieta zawierała między innymi wyższą zawartość cukru i tłuszczów nasyconych oraz więcej przetworzonych produktów spożywczych.
Posiłki były spożywane w indywidualnie dostosowanych porach. Każda dieta była spożywana przez każdego uczestnika przez tydzień.
Badanie snu
Aktywność mózgu śpiących uczestników mierzona była w laboratorium.
Zaobserwowaliśmy, że uczestnicy spali tyle samo czasu, kiedy stosowali obie diety. Ponadto w przypadku obu diet uczestnicy spędzali taką samą ilość czasu na różnych etapach snu. Byliśmy jednak szczególnie zainteresowani badaniem właściwości ich głębokiego snu — wyjaśnił Jonathan Cedernaes, doktor nauk medycznych oraz profesor nadzwyczajny w dziedzinie medycznej biologii komórkowej na Uniwersytecie w Uppsali.
W szczególności przyjrzeliśmy się aktywności wolnofalowej, która może odzwierciedlać regenerujący, głęboki sen. Zauważyliśmy, że głęboki sen wykazywał mniejszą aktywność fal wolnofalowych, gdy uczestnicy jedli niezdrowe jedzenie. Efekt ten utrzymywał się również przez drugą noc. Zasadniczo niezdrowa dieta skutkowała płytszym "głębokim snem". Warto zauważyć, że podobne zmiany we śnie zachodzą wraz z wiekiem oraz w stanach takich jak bezsenność — dodał badacz.
Wyjaśnia, że do tej pory brakowało badań mających na celu umożliwienie wyizolowania wpływu różnych diet na sen.
Sen to efekt wzajemnego oddziaływania różnych stanów fizjologicznych. Nie zbadano jednak do tej pory, jak wpływa jakość diety na jakość snu u dokładnie tych samych zdrowych osób. Ekscytujące w tym kontekście jest to, że jakość snu okazała się bardzo dynamiczna i że głębokość i integralność faz snu również zależna jest od diety — mówi.
Dalsze badania
Naukowcy nie wiedzą obecnie, jak długotrwałe mogą być efekty snu związane z niezdrową dietą. Nie wiedzą też, które substancje zawarte w niezdrowej diecie były odpowiedzialne za pogorszenie jakości głębokiego snu.
Chcielibyśmy zbadać, czy istnieje jakiś szczególny czynnik molekularny, który odgrywa w tym większą rolę. Nasza interwencja dietetyczna była również dość krótka, a zawartość zarówno cukru, jak i tłuszczu mogłaby być wyższa. Możliwe, że jeszcze bardziej niezdrowa dieta miałaby wyraźniejszy wpływ na sen – zauważa Cedernaes.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.