W naszym kręgu kulturowym perlica zwyczajna została opisana naukowo w 1758 r., kiedy przywieziono ją do Szwecji z terenów dzisiejszego Sudanu Południowego. Pierwotnie zaliczano ją do grupy bażantów i do dziś uważa się, że mięso perliczki i bażanta są do siebie łudząco podobne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mięso perliczki jest cenione za swój bogaty, lekko orzechowy, wyraźny i charakterystyczny smak i delikatną, soczystą konsystencję. Jest bardziej intensywne niż kurczak i mniej "gęste" niż kaczka.
Wartości odżywcze mięsa z perliczki
Mięso perliczki jest bogatym źródłem białka o wysokiej jakości. Zawiera dwa razy mniej tłuszczu od kurczaka (co czyni je doskonałym wyborem dla osób starających się kontrolować wagę lub poziom cholesterolu), za to sporo witamin i minerałów, w tym spore ilości żelaza, magnez, potas, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę E i D oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Mięso z perliczki jest stosunkowo niskokaloryczne, korzystnie wpływa na układ nerwowy, kostny i mięśniowy, obniża ciśnienie tętnicze, poprawia wzrok i usprawnia pracę serca.
Przepisów na perliczkę znajdziemy w sieci całkiem sporo. Można ją upiec z farszem z kaszy, grzybów, warzyw lub owoców (np. jabłek), udusić w sosie na bazie wina, cydru lub soku z pomarańczy. Perliczka jest też częstym daniem w tradycyjnej kuchni francuskiej, a jednym z popularnych sposobów przygotowania jest "Perliczka à la Normande", czyli perliczka po normandzku.
Oto przepis na jedną z jej wersji
Składniki:
- 1 perliczka
- sól i pieprz
- 2 łyżki masła
- 1 małe jabłko
- 1 cebula
- 1/2 szklanki brandy (opcjonalnie)
- 1 szklanka śmietanki kremówki
- 1 szklanka wytrawnego białego wina
- 1 liść laurowy
- gałązka tymianku
Przygotowanie:
1. Perliczkę oczyść, osusz i natrzyj solą i pieprzem. W środku umieść obrane i pokrojone w kostkę jabłko.
2. W dużym garnku roztop masło, a następnie obsmaż perliczkę ze wszystkich stron na złoty kolor.
3. Dodaj pokrojoną cebulę do garnka i smaż, aż zmięknie.
4. (opcjonalnie) Podlej perliczkę brandy i podpal, aby spalić alkohol. Uważaj — płomienie mogą być wysokie.
5. Dodaj do garnka białe wino, śmietankę, liść laurowy i tymianek. Przykryj i gotuj na małym ogniu przez godzinę, aż perliczka będzie miękka, a sos zgęstnieje.
Perliczkę podawaj z sosem, pieczonymi ziemniakami lub świeżą bagietką, która doskonale nadaje się do maczania w sosie.
Przepis można dostosować do własnych preferencji, dodając ulubione przyprawy lub składniki.