Najzdrowsze warzywo?
W miąższu dyni znajdziemy* witaminę C, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor, selen i mangan* oraz cenną dla organizmu niacynę, ryboflawinę i tiaminę. Z kolei pestki dyni zawierają pełnowartościowe tłuszcze roślinne.
Przetwory z dyni pomagają na dolegliwości układu krążenia i problemy z nerkami, dzięki właściwościom moczopędnym. Poza tym dynia oczyszcza organizm z toksycznych substancji, wzmacnia odporność, reguluje metabolizm, pobudza wydzielanie żółci i świetnie radzi sobie z dolegliwościami układu pokarmowego.
Cholesterol a dynia
Obecność dyni w naszym jadłospisie obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, reguluje poziom glukozy w organizmie, przez co zmniejsza ryzyko cukrzycy. Potrawy z dyni są polecane osobom cierpiących z powodu niewydolności nerek i chorej wątroby. Dynia często występuje w dietach odchudzających, ponieważ jest lekkostrawna i niskokaloryczna.
W dyni występuje także witamina A i beta-karoten, które pozytywnie wpływają na pracę narządów wzroku i nasz układ kostny. Te silne przeciwutleniacze niszczą szkodliwe wolne rodniki i obniżają ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Pestki dyni
Regularne spożywanie pestek dyniowych poprawia kondycje włosów i paznokci i chroni mężczyzn przed stanem zapalnym prostaty. Pestki z dyni działają również przeciwpasożytniczo, a ekstrakt i olejek z tych nasion jest głównym składnikiem wielu kremów nawilżających i odżywiających skórę.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.