Obturacyjny bezdech senny jest schorzeniem, które objawia się głośnym i nieregularnym chrapaniem. U pacjentów dotkniętych tą przypadłością podczas snu występuje spłycenie lub zatrzymanie oddechu. Chorobę można rozpoznać głównie po cyklicznych przerwach w oddychaniu trwających przynajmniej 10 sek. Jak się okazuje, symptomy świadczące o bezdechu sennym pojawiają się również w ciągu dnia.
Możemy do nich zaliczyć takie dolegliwości jak: przewlekłe zmęczenie, poranne bóle głowy, nadmierne uczucie senności, problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, rozdrażnienie, impotencja, apatia i spadek libido. Bezdech senny może pojawiać się z wielu powodów, ale niezależnie od przyczyny, pod żadnym pozorem nie wolno nam go lekceważyć. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.
- Choroba polega na powtarzających się wielokrotnie w ciągu nocy i trwających najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund okresach spłyconego oddechu lub bezdechu, podczas których dochodzi do spadku prężności tlenu we krwi tętniczej i niedotlenienia kluczowych dla organizmu narządów i tkanek. Konsekwencją tej choroby są groźne dla życia incydenty sercowo-naczyniowe, jak zawały, udary mózgu czy zaburzenia rytmu serca – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Anna Szymańska-Chabowska z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Wyniki najnowszych badań, które zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Europejskim Towarzystwa Chorób Płuc w Barcelonie, potwierdziły, że bezdech senny może także przyczynić się do rozwoju zakrzepicy i chorób nowotworowych.
Badacze zestawili ze sobą dane medyczne dwóch tysięcy pacjentów z bezdechem sennym, z osobami zdrowymi. Po zakończeniu analizy doszli do wniosku, że osoby skarżące się na to zaburzenie senne są w większym stopniu narażone na rozwój komórek rakowych w swoim organizmie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.