Oliwki są niewielkimi owocami pochodzącymi z drzew oliwnych, które rosną w południowej części Europy. Produkuje się z nich głównie oliwę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ich odpowiednie proporcje sprawiają, że ten produkt jest powszechnie uważany za najzdrowszy rodzaj tłuszczu, co nie oznacza, że świeże oliwki są mniej wartościowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znajdziemy w nich m.in.: błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, żelazo, miedź, fosfor, potas, kwercetynę, kwas oleanolowy, oleokantal, oleuropeinę oraz hydroksytyrosob. Dzięki zawartości wielu cennych elementów wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwutleniające, detoksykujące, przeciwbakteryjne i antywirusowe.
Regularne spożywanie oliwek usprawnia pracę układu nerwowego, podnosi naszą odporność na sezonowe infekcje, poprawia wygląd i kondycję skóry, wzmacnia serce i wątrobę, oczyszcza organizm z toksycznych substancji i opóźnia pojawienie się schorzeń neurodegeneracyjnych takich jak demencja czy Alzheimer. Poza tym substancje w nich zawarte pomagają obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, obniżając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Świeże oliwki to również bogate źródło antyoksydantów, które opóźniają proces starzenia, redukuje szkodliwy nadmiar wolnych rodników i działają antynowotworowo. Po oliwki powinny sięgać szczególnie osoby borykające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy artretyzmem, który wywołują dolegliwości bólowe. Ponadto oliwki pobudzają do pracy komórki kościotwórcze wytwarzające szpik kostny, wzmacniają tkankę chrzęstną, przyspieszają perystaltykę jelit, poprawiają trawienie i wspomagają prawidłowe działanie narządu wzroku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.