Cynk wpływa pozytywnie na nasz metabolizm i dba o odpowiedni poziom insuliny w organizmie. To dlatego chroni przed rozwojem insulinooporności oraz cukrzycy, a także wspomaga odchudzanie. Ten ważny dla ludzkiego ciała pierwiastek wpływa także na zdolności rozrodcze, ponieważ pobudza produkcję plemników. Jego niedobór w organizmie może powodować różne schorzenia takie jak: anemia, wady wrodzone płodu, kurza ślepota oraz zaburzenia zmysłu smaku i węchu.
Jeżeli chcemy uzupełnić zawartość cynku powinniśmy częściej sięgnąć po ostrygi. Te owoce morza posiadają go sporo, bo aż 40 mg cynku na 100 g tego produktu. Żeby cynk został dobrze wchłonięty przez nasz organizm najlepiej spożywać je na surowo.
Kolejnym bogatym źródłem cynku jest wątróbka wołowa. Chcąc wyrównać poziom cynku w organizmie, zjedzmy raz w tygodniu wątróbkę przygotowaną w piekarniku lub duszoną na patelni.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Shitake, czyli twardniki japońskie, to bardzo zdrowe grzyby, które łatwo przyrządzić. Możemy je spożywać zarówno na surowo jak i suszone czy marynowane. Ten egzotyczny przysmak, nazywany przez chińczyków eliksirem młodości, również zawiera dużą ilość cynku.
Cynk znajdziemy także w prażonych pestkach dyni. Zawartość tego pierwiastka w dyniowych nasionach to ok. 8mg na 100 g produktu. Prażone pestki dyni sprawdzą się świetnie nie tylko w sałatkach, ale także jako przekąska między posiłkami.
Sporą ilość cynku dostarczą nam też ziarna soczewicy. Możemy z nich przyrządzić pyszny krem, pastę lub pasztet. Każda z tych potraw uzupełni nasz organizm o sporą dawkę tego składnika mineralnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.