Jedną z głównych przyczyn rozwoju raka trzustki są uwarunkowania genetyczne. Mutacje genetyczne przekazywane przez przodków mogą znacząco zwiększać ryzyko rozwoju tego typu raka.
Według American Cancer Society w grupie ryzyka znajdują się też osoby po 45. roku życia. Kolejnym czynnikiem mogącym przyczynić się do zachorowania na raka trzustki jest palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narażenie na niektóre substancje chemiczne, np. w pracy. Częściej chorują też osoby otyłe. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta. Bogata w wysokoprzetworzoną żywność, smażone produkty, tłuszcze trans, cukier i sól – nie będzie wpływała korzystnie na naszą trzustkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na szczęście istnieją produkty, których wprowadzenie do naszego jadłospisu będzie mieć mnóstwo korzyści dla zdrowia naszej trzustki. Przede wszystkim warto postawić na pełnoziarniste pieczywo, makarony, brązowy ryż, a ziemniaki zamienić na bataty. W naszej diecie nie powinno zabraknąć też takich warzyw jak: szpinak, koper, kapusta, brokuły czy sałata.
Warto wybierać produkty bogate w selen, który słynie z właściwości antyoksydacyjnych, przez co chroni organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Cenne są również kwasy omega-3. To właśnie one chronią przed nowotworami, a jednocześnie mają też zdolność blokowaniem szlaków wzrostu guza. Tłuszcze te znajdziemy przede wszystkim w rybach.
Powinniśmy sięgać też po kefir, w którym znajdziemy mnóstwo bakterii probiotycznych wspierających nie tylko naszą odporność, ale i usprawniających pracę jelit, dzięki czemu chronią je przed nowotworami tego narządu. Korzystne dla trzustki będą też rośliny strączkowe, które zawierają znaczne ilości błonnika. Nie należy też zapominać o białku roślinnym i świeżo wyciskanych sokach z owoców i warzyw.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.