Polifenole są organicznymi związkami chemicznymi, które występują naturalnie w wielu produktach spożywczych, a zwłaszcza w roślinach. Wykazują silne właściwości przeciwutleniające, dzięki którym zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźniają proces starzenia się organizmu. Poza tym wykazują antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości, przez co zapobiegają pojawianiu się infekcjom.
Polifenole wpływają korzystnie na prawidłową pracę mózgu i funkcje poznawcze. Stymulują produkcję żółci, działają przeciwwrzodowo, przeciwalergicznie i sprawiają, że nasza wątroba pracuje na pełnych obrotach. Żywność bogata w te substancje pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i jednocześnie zwiększyć stężenie dobrej frakcji HDL. Zaburzona gospodarka lipidowa sprzyja powstawaniu zmian miażdżycowych i występowaniu zawału serca i udaru mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najwięcej polifenoli znajduje się w pestkach winogron oraz w owocach granatu. Warto regularnie sięgać po takie owoce jak jabłka, gruszki, jagody, aronia, czerwone i czarne porzeczki, jeżyny, maliny, truskawki, morele, brzoskwinie, nektarynki, śliwki, wiśnie, cytryny, grejpfruty, cebula, szalotka, szpinak, marchew, ziemniaki, karczochy, brokuły i szparagi. Zawierają je również: szałwia, tymianek, rozmaryn, kminek, oregano, goździki, pietruszka, majeranek, bazylia, mięta, cynamon, imbir, anyż, curry, czarna i zielona herbata, kawa, kakao, gorzka czekolada, olej rzepakowy, oliwa z oliwek oraz ocet winny.
Warto wspomnieć, że polifenole są silną zarazem skuteczną bronią w walce z trądzikiem, przerostem gruczołu krokowego, wypadającymi włosami oraz chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.