Czerwony ryż wyróżnia się ciemnoczerwoną barwą, podłużnymi i wąskimi ziarnami, lekko słodkawym smakiem oraz delikatnym orzechowym aromatem. Możemy go spożywać zarówno na ciepło, jak i na zimno, a nawet na słodko. Idealnie pasuje jako dodatek do dań mięsnych, rybnych, zapiekanek, sałatek i deserów.
Podobnie jak ryż czarny jest bardziej kleisty od pozostałych odmian. Jest lekkostrawny, dlatego może być spożywany przez osoby będące na diecie odchudzającej. Posiada również niski indeks glikemiczny.
Wybierając tę odmianę ryżu, zyskujemy nie tylko smak, ale także pełnię korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Czerwony ryż dostarcza m.in.: witaminy z grupy B, żelazo, magnez, mangan, błonnik pokarmowy i antocyjany. Zawartość monakoliny K pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca oraz udaru mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Monakolina K powstaje podczas fermentacji ziaren czerwonego ryżu, w której biorą udział grzyby Monascus purpureus. Drożdże uzyskane w procesie fermentacji są wykorzystywane w produkcji preparatów medycznych. Fermentowany czerwony ryż w formie tabletek i kapsułek można kupić w aptekach i sklepach z suplementami diety.
Zalety czerwonego ryżu nie kończą się tylko na obniżaniu cholesterolu. Spożywanie czerwonego ryżu poprawia perystaltykę jelit, wspiera ich szczelność i oczyszczanie, reguluje rytm wypróżnień, usprawnia przemianę materii, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego oraz wspomaga utratę nadmiarowych kilogramów.
Dodatkowo substancje zawarte w czerwonym ryżu zmniejszają ryzyko nadwagi, otyłości, cukrzycy i osteoporozy. Ponadto, obecne przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się organizmu, chronią przed rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych oraz działaniem wolnych rodników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.