Objawy niedoboru potasu
Niedobór potasu jest często spowodowany nieodpowiednią dietą. Regularne spożywanie wysoko przetworzonej żywności, napojów z kofeiną oraz problemy z nerkami lub nierozsądne odchudzanie mogą powodować, że w naszym organizmie jest za mało tego cennego pierwiastka.
Niedostateczna zawartość potasu jest niekiedy wynikiem zażywania leków na nerki, serce i nadciśnienie.
Czytaj też: Groźny niedobór. Nie wyśpisz się
Najczęściej występujące symptomy niedoboru potasu to drżenie i bóle mięśni, obrzęk i drętwienie kończyn, a także nadciśnienie i zaburzona praca serca. Osoby z mające w organizmie zbyt mało potasu, skarżą się także na zaparcia, senność i ciągłe zmęczenie. Przy niedoborze potasu występuje również trądzik i przesuszenie skóry.
Czytaj też: Mało znany objaw. To znak, że rak atakuje jelita
Co jeść, by uzupełnić potas?
Żeby zapobiec tym dolegliwościom, należy włączyć do naszego codziennego jadłospisu produkty spożywcze zawierające ten pierwiastek. Najwięcej potasu zawierają suszone figi i morele, awokado, banany, ziemniaki, selery, kiwi, grejpfruty oraz pomidory.
Potas można uzupełnić również za pomocą suplementów diety, dostępnych bez recepty w aptekach i sklepach internetowych.
Warto jednak pamiętać, że nie powinniśmy przesadzać z suplementacją potasu, bo jego nadmiar także jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zbyt duże stężenie potasu może powodować mrowienie kończyn, apatię, drgawki i zawroty głowy.
Czytaj też: Włącz do diety. Chroni przed rakiem
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl