Czerwony ryż ma długą historię w kulturach Azji Południowo-Wschodniej. Jest szczególnie popularny w Tajlandii, Indiach i Chinach. W dawnych czasach czerwony ryż był uważany za jedzenie królów i używany w ceremoniach religijnych.
Charakteryzuje się ciemnoczerwoną barwą, wydłużonymi i wąskimi ziarnami, które mają słodkawy smak z delikatną nutą orzechową. Można go podawać na ciepło, na zimno oraz w wersji na słodko. Doskonale komponuje się jako dodatek do dań mięsnych, rybnych, zapiekanek, sałatek i deserów. Często stosowany jest w kuchniach azjatyckich jako alternatywa dla białego lub brązowego ryżu.
Poza walorami smakowymi, czerwony ryż jest ceniony za swoje korzystne właściwości dla zdrowia. W jego składzie znajdziemy liczne witaminy z grupy B, żelazo, magnez, mangan, błonnik pokarmowy oraz antocyjany. Dzięki obecności monakoliny K, obniża poziom LDL, czyli "złego" cholesterolu, co zmniejsza ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Monakolina K jest wytwarzana podczas fermentacji czerwonego ryżu przy udziale grzybów Monascus purpureus. Powstałe drożdże są wykorzystywane w produkcji różnych preparatów medycznych. Fermentowany czerwony ryż można znaleźć w formie tabletek i kapsułek dostępnych w aptekach oraz sklepach internetowych z suplementami diety.
Korzyści zdrowotne na tym się nie kończą
Regularne spożywanie czerwonego ryżu poprawia pracę jelit, uszczelnia je, oczyszcza oraz reguluje rytm wypróżnień, co usprawnia przemianę materii. Dodatkowo zmniejsza ryzyko raka jelita grubego i wspomaga utratę nadprogramowych kilogramów.
Czytaj więcej: Nie gotuj tak ryżu. Jeden błąd zamienia go w trujący dodatek
Substancje zawarte w czerwonym ryżu pomagają zmniejszyć ryzyko nadwagi, otyłości, cukrzycy i osteoporozy. Dodatkowo obecne w nim przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się organizmu oraz chronią przed rozwojem nowotworów i szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.