Czosnek pospolity
Nie bez powodu czosnek jest powszechnie uznawany za jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i do lat znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej. Poza tym, że zawiera cenne witaminy i minerały znajdziemy w nim również siarczki diallilu, które są w stanie zniszczyć komórki nowotworowe rozwijające się w jelicie grubym. W czosnku znajdziemy także silny przeciwutleniacz, jakim jest arginina. Ten związek chemiczny niszczy wolne rodniki i zmniejsza ryzyko rozwoju raka. Żeby w pełni skorzystać z dobroczynnego działania czosnku, najlepiej spożywać go w formie surowej po rozgnieceniu lub posiekaniu.
Zielona herbata
Wywar z liści zielonej herbaty posiada nie tylko wyjątkowy smak, ale również niezwykłe prozdrowotne właściwości. Ten rodzaj herbaty wyróżnia się spośród innych znaczną zawartości katechin, które doskonale sprawdzają się w profilaktyce antynowotworowej. Wyniki licznych badań naukowych udowodniły, że regularne sięganie po ten napój zmniejsza ryzyko rozwoju raka żołądka, prostaty, piersi i pęcherza moczowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Winogrona
Winogrona (zwłaszcza ciemne) oraz w takie owoce jak borówka, truskawka, malina, morwa czy żurawina są bogatym źródłem resweratrolu. Substancja ta należy do grupy flawonoidów i wykazuje silny potencjał przeciwnowotworowy. Poza tym chroni nasz układ krążenia przed pojawieniem się miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca. Naukowcy udowodnili, że resweratrol nie tylko zmniejsza ryzyko występowania komórek rakowych w organizmie, ale także blokuje ich rozwój i podnosi skuteczność chemioterapii.
Pomidory
Obecny w pomidorach likopen zmniejsza ryzyko rozwoju poważnych chorób takich jak rak prostaty, trzustki i piersi. Najwięcej tego karotenoidu o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, znajdziemy w warzywach poddanych obróbce termicznej. Dlatego, żeby zapobiec niebezpiecznym schorzeniom cywilizacyjnym, warto regularnie sięgać po domowy przecier, koncentrat i sok pomidorowy.
Zobacz także: Jedz do woli. Zawiera najwięcej antyrakowych polifenoli
Warzywa krzyżowe
Można do nich zaliczyć m.in.: kapustę, brokuły, rzepę, rzodkiewkę i kalafior. Dzięki zawartości glukozynolanów warzywa krzyżowe chronią nas przed zachorowaniem na raka wątroby, piersi, okrężnicy i szyjki macicy. Ponadto tego rodzaju produkty zawierają takie cenne składniki jak witamina C, wapń, selen, magnez, kwas foliowy, potas i kwas foliowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.