Żywność fermentowana powstaje w wyniku procesów biologicznych opartych na fermentacji wywołanej przez bakterie kwasu mlekowego. Dochodzi wówczas do rozkładu obecnego w produktach spożywczych cukru do kwasu mlekowego. Dzięki czemu mają charakterystyczny smak, zyskując przy okazji prozdrowotne właściwości. Można je śmiało określić mianem superfoods.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Najbardziej popularne w kraju nad Wisłą produkty fermentowane to kefir oraz kiszona kapusta i kiszone ogórki. Jak się jednak okazuje ukisić można praktycznie każde warzywo zawierające węglowodany np. rzodkiewkę, cukinię, kalafiory czy rzepę.
Produkty fermentowane wpływają korzystnie na mikrobiotę jelitową, poprawiają perystaltykę jelit, usprawniają działanie układu immunologicznego, pomagają pozbyć się nadprogramowych kilogramów, poprawiają samopoczucie oraz zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.
To jednak nie koniec listy walorów zdrowotnych jakie posiadają. Kimchi, czyli koreańska kiszonka przygotowana z kapusty pekińskiej wykazuje właściwości antynowotworowe. Obecne w nich substancję zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita i wspomagają walkę z komórkami wywołującymi nowotwór żołądka.
Kolejny produkt, po który warto sięgać regularnie to chleb na zakwasie. Wyniki badań opublikowanych na łamach "Nutrients" wykazały, że ten rodzaj pieczywa może działać przeciwbakteryjnie i chronić przed nadciśnieniem tętniczym. Ponadto obecne w nim mikroorganizmy wspomagają obniżenie zbyt wysokiego stężenie złego cholesterolu w krwi, zapobiegając tym samym pojawieniu się miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.