W profilaktyce i leczeniu jaskry bardzo istotną rolę odgrywa dieta bogata w produkty o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Najwięcej omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich takich jak makrela, łosoś, śledź, sardynka, pstrąg tęczowy, halibut. Te gatunki ryb wpływają korzystnie nie tylko na narząd wzroku, ale również na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, dlatego lekarze i dietetycy zalecają ich spożywanie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Z kolei bogatym źródłem omega-6 są oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały i orzechy ziemne.
Jak wynika z badań naukowych, jednym z czynników ryzyka tej choroby oczu może być stres oksydacyjny, który jest związany z niedoborem antyoksydantów w codziennej diecie. Żeby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, należy włączyć do menu warzywa i owoce bogate w witaminę C, E, karotenoidy i polifenole.
Te cenne elementy występują w m.in. w cebuli, pomarańczach, sałacie, jarmużu, szpinaku, brokułach, żurawinie, pomidorach brukselce, dyni, papryce, natce pietruszki i zielonym groszku.
Chcąc zadbać o kondycję naszych oczu, a także zdrowie całego organizmu powinniśmy ograniczyć spożywanie tłuszczów trans i cukrów prostych. Dlatego należy unikać jedzenia twardej margaryny, zup instant, sosów w proszku, słodzonych napojów, fast foodów, chipsów, tłustego mięsa i cukierków.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.