Suszone śliwki zawierają witaminę E, witaminy z grupy B oraz potas, żelazo, wapń, fosfor i magnez. Poza tym znajdziemy w nich pięć razy więcej witaminy A niż w świeżych śliwkach.
Po suszone śliwki powinny sięgać chorzy na cukrzycę i osoby borykające się z nadwagą. Zawierają błonnik, który pomaga wyrównać stężenie cukru we krwi i powoduje uczucie sytości, co zmniejsza ochotę na podjadanie między posiłkami. Suszona śliwka ma w sobie siedem razy więcej włókna pokarmowego niż świeża.
Błonnik działa także korzystnie na układ trawienny, pomaga na wzdęcia i działa przeczyszczająco. Obniża stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru. Ze względu na zawartość potasu, suszone śliwki regulują ciśnienie krwi.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Z kolei pektyny obecne w suszonych śliwkach opóźniają wchłanianie cukrów prostych, co sprawia, że nasz organizm pobiera energię z ich rezerwowych zasobów, czyli tkanki tłuszczowej. Dzięki temu łatwiej jest nam pozbyć się zbędnych kilogramów. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością suszonych śliwek, ponieważ mają dosyć dużo kalorii.
Ponadto suszone śliwki wykazują właściwości antynowotworowe. Zawarte w nich polifenole chronią nasz komórki przed uszkodzeniem, a antyoksydanty niszczą wolne rodniki i tym samym zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.