Wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie
Nutraceutyki to naturalne substancje, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Mogą okazać się niezwykle pomocne, by obniżyć poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejszyć ryzyko wielu chorób.
Zbyt wysokie stężenie cholesterolu lub trójglicerydów nazywane jest dyslipidemią i prowadzi do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W profilaktyce i zdrowiu serca dieta odgrywa ogromną rolę, warto więc przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym.
Jednym z niefarmakologicznych sposobów obniżenia cholesterolu są nutraceutyki. Znajdziemy je w wielu produktach żywieniowych, suplementach diety i ziołowych preparatach. Gdzie ich szukać i jakie sprawdzają się najlepiej?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nutraceutyki warte uwagi
Przede wszystkim w diecie nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3. Mają bardzo dobry wpływ na pracę mózgu i serca, a także wykazują działanie przeciwzapalne. Wystarczy od 2 do 4 gramów dziennie, by obniżyć cholesterol o 5 procent.
Kwasów tłuszczowych omega-3 najlepiej szukać w tłustych rybach i niektórych olejach roślinnych, które również zawierają fitosterole. Sterole i stanole roślinne naturalnie występują także w warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych produktach.
Spożywanie 2 gramów fitosteroli dziennie obniża stężenie cholesterolu o 7-10 procent. Z kolei dzienna dawka wyciągu z czosnku w ilości 5 gramów jest w stanie obniżyć poziom cholesterolu nawet o 10 procent.
W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć błonnika rozpuszczalnego. Wystarczy 5-15 gramów dziennie, by zredukować poziom cholesteroli nawet o 15 procent. Do tego poprawi pracę jelit oraz wspomaga kontrolowanie glikemii.
Warto także zwrócić uwagę na kurkumę. Zawarta w niej kurkumina obniża poziom cholesterolu o 5-10 procent, a do tego ma silne działanie antyoksydacyjne. Wystarczy dawka od 0,3 do 3 gramów dziennie.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Funkcjonalna żywność ze zdrowym rozsądkiem
Czy nutraceutyki mogą szkodzić? Zwykle działania niepożądane są łagodne i ograniczają się do kłopotów żołądkowo-jelitowych. Szczególną ostrożność powinny jednak zachować alergicy i osoby, które z różnych przyczyn nie powinny przyjmować statyn.
Wszelkie wątpliwości i drastyczną zmianę diety należy skonsultować ze specjalistą. Zmiana trybu życia powinna być stopniowa i odpowiednio dobrana do potrzeb. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.