Jak przygotować kiszone cytryny?
Do przygotowania cytrynowej kiszonki będziemy potrzebowali przede wszystkim cytryn oraz przegotowanej lub mineralnej wody, soli morskiej i wyparzonego wcześniej dużego słoika. Na początek cytryny dokładnie myjemy cytryny i przekrawamy na krzyż ( tak, żeby się nie rozpadły), do każdej z nich wsypujemy łyżkę soli i zamykamy, a potem zapełniamy nimi cały szklany pojemnik.
Czytaj także: Najzdrowszy olej na świecie. W Polsce rzadko używany
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnie owoce zalewamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny zmieszanym z wodą. Żeby wzbogacić smak i walory zdrowotne kiszonki dodajmy do niej czarny pieprz, liście laurowe, goździki, rozmaryn, cynamon i imbir. Słój zakręcamy i zostawiamy na ok. 4 tygodnie w ciemnym miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa. Należy pamiętać, żeby raz na jakiś czas potrząsać słojem. Po upływie odpowiedniej ilości czasu kiszone cytryny witaminy do lodówki. Drobno pokrojone owoce razem z sokiem warto dodawać do naszych ulubionych dań.
Czytaj także: Trzy najważniejsze witaminy. Ich niedobór skraca życie
Niezwykłe właściwości kiszonych cytryn
Zarówno świeże, jak i kiszone cytryny są bogatym źródłem witaminy C, która podnosi naszą odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje atakujące nasz organizm zwłaszcza w okresie zimowym. Obecne w tym cytrusie antyoksydanty zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, redukują szkodliwy nadmiar wolnych rodników w organizmie i spowalniają proces starzenia się komórek.
Poza tym domowe preparaty przygotowane na bazie cytryn pomagają oczyścić nasze ciało z toksycznych substancji. W kiszonych cytrynach znajduje się również kwas mlekowy, który poprawia trawienie i usprawnia pracę jelit, usuwając z nich szkodliwe złogi pokarmowe i reguluje ich florę bakteryjną.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie