Oregano, czyli lebiodka pospolita jest rośliną, którą rozpoznamy po niewielkich zielonych listkach i charakterystycznym lekko pieprzowym aromacie.
W tej popularnej przyprawie znajdziemy m.in.: potas, cynk, żelazo, magnez, wapń, witaminę A, C, E i K, witaminy należące do grupy B, garbniki, tymol, karwakrol i błonnik pokarmowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki zawartości wielu cennych elementów oregano wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające.
Najzdrowsza przyprawa. Nie żałuj sobie
Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma medycznego "Phytotherapy Research" wspomaga leczenie nowotworu wątroby, piersi i płuc. Poza tym naukowcy z Long Island University w Nowym Jorku udowodnili, że obecny w nim karwakrol jest w stanie zniszczyć komórki raka gruczołu krokowego. Zawarte w oregano antyoksydanty chronią nasz organizm przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników, który wywołuje stres oksydacyjne, a poza tym spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu.
Olejek wyprodukowany na bazie oregano obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, dzięki czemu obniża ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Działa także wykrztuśnie i rozkurczowo, dlatego doskonale sprawdza się podczas walki z zapaleniem oskrzeli, astmą i stanem zapalnym migdałków.
Z lebiodki pospolitej możemy przyrządzić napar, który usprawnia procesy trawienne, podnosi odporność na sezonowe infekcje i łagodzi ich objawy. Po ten napój powinny sięgać osoby cierpiące z powodu biegunki, bólu mięśni i uporczywego kaszlu. Mało kto wie, że z herbaty z oregano można zrobić maseczkę odświeżającą i tonizującą skórę. Wystarczy ostudzony napar wymieszać ze sproszkowaną zieloną glinką. Można ją także kupić praktycznie w każdym sklepie z kosmetykami.