Czerwony ryż spośród innych odmian wyróżnia się ciemnoczerwoną barwą, podłużnymi i wąskimi ziarnami, lekko słodkawym smakiem i delikatnym orzechowym aromatem. Można go spożywać zarówno na ciepło, na zimno, jak i na słodko. Sprawdza się w kuchni jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych, zapiekanek, sałatek i deserów.
Po tę odmianę ryżu warto sięgać nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również jej dobroczynne wpływ na nasz organizm. W czerwonym ryżu znajdziemy m.in.: witaminy z grupy B, żelazo, magnez, mangan, błonnik pokarmowy i antocyjany. Dzięki zawartości monakoliny K obniża stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, obniżając tym samym ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.
Ten związek chemiczny wytwarza się podczas fermentacji ziaren czerwonego ryżu, w której biorą udział grzyby Monascus purpureus. Drożdże powstałe w tym procesie są wykorzystywane w produkcji preparatów medycznych. Fermentowany czerwony ryż pod postacią tabletek i kapsułek można kupić w aptekach lub sklepach internetowych z suplementami diety.
To jednak nie koniec listy prozdrowotnych właściwości tej odmiany ryżu. Stała obecność czerwonego ryżu w naszym codziennym poprawia perystaltykę jelit, uszczelnia je i oczyszcza, reguluje rytm wypróżnień, usprawnia przemianę materii, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego i pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Poza tym substancje zawarte w czerwonym ryżu zmniejszają ryzyko rozwoju nadwagi, otyłości cukrzycy i osteoporozy. Z kolei obecne w nim przeciwutleniacze spowalniają proces starzenia się organizmu oraz chronią go przed rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych i szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.