Układ immunologiczny
Ma właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne, dzięki którym był przez lata wykorzystywany jako naturalny środek antybakteryjny.
Układ trawienny
Stymuluje produkcję enzymów trawiennych, wspierając właściwe trawienie.
Minimalizuje ryzyko problemów trawiennych, takich jak wzdęcia i inne rodzaje dyskomfortu pokarmowego
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skóra
Jest źródłem przeciwutleniaczy, w tym resweratrolu, który neutralizuje działanie wolnych rodników. A co za tym idzie - opóźnia procesy starzenia się skóry i promuje zdrowie komórek skóry.
Wykorzystywany zewnętrznie, działa ściągająco i łagodzi ból, co czyni go skutecznym w leczeniu obrzęków, stłuczeń i siniaków.
Układ sercowo-naczyniowy
Zawiera potas, który sprzyja układowi sercowo-naczyniowemu poprzez regulację równowagi elektrolitów i utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.
Pomaga w obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu LDL, który jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu chorób sercowo-naczyniowych, m.in. miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru mózgu, choroby tętnic obwodowych i niewydolności serca.
Układ metaboliczny
Wspiera pracę wątroby, co przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu.
Przyspiesza metabolizm, a więc wspiera proces odchudzania.
Zalecenia spożycia
Zaleca się spożywanie 1-2 łyżek stołowych octu winogronowego dziennie, rozcieńczonych w szklance wody. w takiej formie warto spożywać go przed posiłkiem. Można również używać go jako składnik sałatek i sosów.
Ryzyko związane ze spożywaniem octu winogronowego
Nadmierne spożywanie octu winogronowego może prowadzić do problemów trawiennych oraz obniżenia poziomu potasu. Poza tym ocet winogronowy, jak każdy ocet, jest kwasowy, dlatego regularne i nadmierne spożywanie może wpłynąć na szkliwo zębów. Warto więc płukać usta wodą po spożyciu!
Osoby cierpiące na choroby żołądka lub jelit powinny konsultować spożycie octu z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.