Czosnek doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do potraw mięsnych i warzywnych, dań z makaronu, zapiekanek oraz zup czy sosów. Znajdziemy w nim m.in.: witaminę A, C i D, witaminy należące do grupy B, fosfor, potas, selen, mangan, wapń i cynk. Zawiera również allicynę będącą silnym przeciwutleniaczem, który uwalnia się po zmiażdżeniu ząbka czosnku.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów obecność czosnku w codziennej diecie, podnosi naszą odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, działa przeciwgrzybiczo, łagodzi symptomy przeziębienia, pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i reguluje stężenie cukru we krwi. Poza tym obniża zbyt wysoki poziom trójglicerydów i złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecne w nim antyoksydanty sprawiają, że spowalnia naturalny proces starzenia się organizmu, redukuje nadmiar wolnych rodników powodujący stres oksydacyjny i chroni nas przed chorobami nowotworowymi. To jednak nie koniec listy zdrowotnych walorów tej rośliny.
Jak się okazuje, usprawnia również pracę jelit, co ma wpływ zarówno na nasz układ pokarmowy, jak i kondycję psychiczną. Namnażanie się szkodliwy drobnoustrojów w jelitach może wywoływać takie dolegliwości jak biegunki zaparcia, problemy skórne, uczucie zmęczenia i senności, bóle głowy, wypadanie włosów, wahania nastrojów i depresja.
Zobacz także: Jedz jak najczęściej. Rak i miażdżyca go nie lubią
Żeby zadbać o mikroflorę jelitową i pozbyć się wyżej wymienionych objawów należy przeprowadzić kurację oczyszczającą. W tym celu powinno się każdego dnia, ok. 2 godziny po zjedzeniu kolacji, zjeść surowy ząbek czosnku. Przed połknięciem trzeba go dokładnie przeżuć. Są osoby, którym przeszkadza czosnkowy zapach. Chcąc zniwelować ten charakterystyczny aromat, można sięgnąć po szklankę tłustego mleka lub zjeść jabłko. Kuracja powinna trwać 14 dni i być stosowane najwyżej dwa razy w ciągu roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.