Kwaskowaty, intensywny smak szczawiu kontrastuje z łagodnością jajka, tworząc dla kubków smakowanych harmonijne doznanie.
Tak się szczęśliwie składa, że podobną harmonię osiąga wówczas cały nasz organizm. Dlaczego?
Czytaj także: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Szczaw z jajkiem
Szczaw jest rośliną bogatą w witaminy z grupy B oraz witaminy C, A, E i D. Jest źródłem dużej ilości błonnika i potasu, ma w swoim składzie również magnez, żelazo, cynk i wapń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Białko jaja jest bowiem — ze względu na swój aminokwasowy skład — jednym z najbardziej wartościowych białek. Zawiera też żelazo, czyli właśnie ten składnik, który szczególnie łatwo jest utracić przez obecność kwasu szczawiowego w zupie.
Dodanie jajka do zupy ze szczawiu pomaga zatem zrównoważyć te efekty.
Czytaj także: Objaw przedawkowania ibuprofenu. Widać na stopach
Zdrowotne właściwości szczawiu
Składniki szczawiu wspierają układ odpornościowy, przyczyniają się do zdrowia skóry, pomagają w regulacji trawienia i utrzymywaniu zdrowia jelit, wspierają produkcję czerwonych krwinek, regulują ciśnienie krwi, utrzymują prawidłowy rytm serca, chronią komórki przed uszkodzeniami i przeciwdziałają stanom zapalnym.
Czytaj także: Usuwa złogi z jelit. Chroni przed miażdżycą i zawałem
Mimo wszystkich swoich zalet szczaw powinien być spożywany z umiarem m.in. dlatego, że kwas szczawiowy może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych i pogarszać stan osób, które borykają się z chorobami reumatycznymi, osteoporozą i niedokrwistością.
Osoby, które już mają wymienione problemy (lub są na nie narażone), powinny konsultować ewentualne spożycie kwasu szczawiowego ze swoim lekarzem.
Warto pamiętać również o tym, że kwas szczawiowy znajduje się również w szpinaku, rabarbarze, botwince, kawie i herbacie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.