To nieprawda, że kapusta kiszona jest ciężkostrawna i kaloryczna, ale produkty, które najczęściej spożywamy w jej towarzystwie, takie jak tłuste mięsa czy mączne sosy – już tak. Sama kapusta kiszona jest niskokaloryczna, gdyż w jej 100 gramach znajdziemy zaledwie 15 kalorii.
Produkt ten to bezcenne źródło witaminy C, która podnosi odporność, co ważne jest zwłaszcza teraz – w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm jest bardziej narażony na atak chorobotwórczych wirusów i bakterii.
Dodatkowo znajdziemy w niej witaminy z grupy B, witaminę A, K oraz E słynącą ze swoich przeciwstarzeniowych właściwości. Kapusta kiszona jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, potasu, magnezu, żelaza, siarki i wapnia.
Dostarcza też silnych przeciwutleniaczy, które są silną bronią wykorzystywaną w profilaktyce przeciwnowotworowej. Kapusta kiszona to naturalny probiotyk, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie jelit. Podobno osoby, które regularnie sięgają po kiszoną kapustę, łatwiej znoszą objawy jesiennej chandry, gdyż witamina C znajdująca się w kiszonej kapuście uaktywnia produkcję tryptofanu odpowiedzialnego za wydzielanie serotoniny.
Produkt ten podkręca też metabolizm, zapobiega zaparciom, wspomaga zdrowie pacjentów zmagającym się z nadżerkami i wrzodami żołądka.
Dodatkowo wykazuje działanie detoksykujące, redukuje wysokie stężenie cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie. Kiszonki są polecane też diabetykom oraz osobom znajdującym się w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy. Składniki kiszonej kapusty chronią przed nowotworami związanymi z układem hormonalnym, mowa o raku jąder, jajników, piersi, prostaty oraz szyjki macicy. Warto po nią sięgać też, by poprawić kondycję włosów oraz paznokci.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.