Właściwości zdrowotne boru. Jest ich naprawdę dużo
Bor posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Mimo iż spożywamy go w niewielkich ilościach, zakres jego działania jest naprawdę szeroki. Wspomaga on funkcjonowanie mięśni i pozwala na zachowanie zdrowej skóry, spowalniając procesy starzenia. Dodatkowo, bor może zwiększać aktywność estrogenu w organizmie, co jest korzystne dla kobiet w okresie menopauzy. Ponadto wspomaga pamięć, koncentrację i ogólne funkcje poznawcze.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu
Niedobór boru w organizmie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi oraz zaburzeniami hormonalnymi, jak np. nadczynność tarczycy. Może również powodować skurcze mięśni i problemy stawowe, a w skrajnych przypadkach może zwiększać ryzyko rozwoju raka prostaty. Jego obecność w naszym organizmie jest więc bardzo ważna.
Objawy niedoboru boru mogą być łatwo pomylone z innymi schorzeniami, co utrudnia diagnozowanie. Symptomy takie jak nudności, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, bóle brzucha, dolegliwości stawowe czy skurcze mięśni mogą wskazywać na niedobór boru. Niektóre symptomy są widoczne na zewnątrz. Dodatkowo mogą bowiem pojawić się takie dolegliwości, jak nadmierne wypadanie włosów, zmiany skórne oraz przyspieszone tętno.
Gdzie znajdziemy bor? Jest on w wielu popularnych produktach
Bor można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak daktyle, orzechy, warzywa strączkowe (szczególnie fasola), warzywa liściaste, morele, brzoskwinie, gruszki, jabłka czy winogrona. Jest również obecny w jajkach. To więc produkty dostępne w każdym domu.
Co ciekawe, bor znajduje się także w wielu nawozach mineralnych. To oznacza, że ten pierwiastek przenika do uprawianych roślin, co w standardowych przypadkach powinno wystarczyć do zapewnienia naszemu organizmowi odpowiedniej ilości boru.
W aptekach dostępne są także gotowe suplementy diety z boru, jednak przed ich użyciem warto skonsultować się z lekarzem. Ich stosowanie musi być jednak przemyślane. Zarówno nadmiar, jak i niedobór boru mogą być szkodliwe. Dlatego bezpieczniej jest zbadać poziom boru w organizmie i zasięgnąć porady lekarza, aby dobrać odpowiednią dawkę suplementu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.