"Zdrowa dieta jest niezwykle ważna podczas pandemii COVID-19. To, co jemy i pijemy, może wpływać na zdolność naszego organizmu do zapobiegania infekcjom, zwalczania ich i rekonwalescencji po chorobie" - czytamy w najnowszych zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wśród wskazówek na pierwszym miejscu znalazła się dieta obfitująca w warzywa i owoce, a także wartościowe źródła białka, takie jak ryby, jaja i mleko. Warto też wprowadzić produkty pełnoziarniste, ponieważ zawierają cenny błonnik mający pozytywny wpływ na zdrowie naszych jelit. Unikać warto z kolei soli, a jej spożycie należy ograniczyć do pięciu gramów dziennie. Sprawdzaj skład produktów i wybieraj te o ograniczonej ilości soli. Zrezygnuj ze słonych przekąsek, gotowych sosów, zup i kostek rosołowych. Sięgaj po świeże lub suszone zioła.
Uwagę należy zwrócić także na ilość tłuszczów w naszej diecie. Zastąp tłuszcze zwierzęce – roślinnymi, takimi jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy z awokado. Zamiast boczku czy golonki postaw na chude ryby i drób. Postaw na produkty z niską zawartością tłuszczu, ale przede wszystkim zrezygnuj z produktów, które w swoim składzie zawierają szkodliwe tłuszcze trans.
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają też ograniczenie cukru w diecie. Lepiej odstawić wody smakowe, napoje gazowane, owocowe napoje, drinki energetyczne czy gotowe herbaty, kawy czy smakowe napoje mleczne. Z naszego codziennego jadłospisu warto też wykluczyć ciasteczka, ciastka, czekoladki, batony i inne słodkie przekąski, po które chętnie sięgamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wolno z kolei zapominać o odpowiedniej podaży płynów. Najlepszym wyborem będzie woda, do której możesz dodać plasterek cytryny czy kilka mrożonych lub świeżych owoców. Koniecznie należy odstawić też alkohol. WHO ostrzega: alkohol przyczynia się do rozwoju nowotworów złośliwych, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, czy chorób układu sercowo-naczyniowego, ale też zaburza proces wchłaniania leków oraz pogarsza objawy infekcji.