Morwa pochodzi z Azji - w szczególności Chin i Indii. Uprawiano ją od tysięcy lat. Liśćmi morwy żywią się jedwabniki.
Owoce morwy wyglądają jak jeżyny, a do tego są słodkie i soczyste. Morwę można spotkać w naszym kraju dziko rosnącą zarówno na terenach wiejskich, jak i w parkach. W przeciwieństwie do malin czy aronii, owoce morwy nie są popularne. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele właściwości zdrowotnych posiadają.
Morwa - mało popularny owoc, pełen właściwości odżywczych
Owoce morwy są pełne witamin, minerałów i związków biologicznie aktywnych. Jej regularne spożywanie przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoce morwy są bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga gojenie się ran. Działa też jak silny antyoksydant. Jest też źródłem żelaza, zwłaszcza w postaci suszonej - to cenne dla osób cierpiących na anemię czy kobiet w ciąży. Morwa jest bogata w przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia i wspierają pracę serca. Obniża też poziom cukru we krwi.
Czytaj także: Piecie może zwiększyć ryzyko raka. To słodka trucizna
Owoce morwy są źródłem błonnika, witaminy K oraz wapnia a także witamin z grupy B.
Morwa w kuchni. Można ją jeść na wiele sposobów
W smaku owoce morwy przypominają jeżyny i winogrona. Najsłodsza jest morwa biała, a czerwona i czarna mają wyrazisty i lekko kwaskowaty smak. Jednak świeże owoce nie są zbytnio trwałe, dlatego można ją jeść też na inne sposoby. Morwę można ususzyć i jadać jako dodatek np. do musli czy sałatek. Z owoców morwy można też przyrządzać dżemy bądź konfitury. Do obniżenia poziomu cukru we krwi idealne będą herbaty bądź napary przyrządzane z liści morwy. Ci, którzy lubią słodkości, z powodzeniem mogą przyrządzać tarty, muffiny bądź ciasta z jej dodatkiem
Czytaj także: To prawdziwy eliksir młodości. Zmarszczki go nienawidzą