Owłosienie ciała
Jednym z zaburzeń hormonalnych jest wyrastanie włosów w miejscach, gdzie wcześniej nie występowały. Oznacza to bardzo wysoki poziom testosteronu w organizmie. Ta dolegliwość może być kłopotliwa szczególnie dla kobiet.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Nadmiar potu
Z kolei nadmierna potliwość to zaburzenie hormonalne, które może oznaczać wiele dolegliwości. Jeżeli dotyczy głowy i rąk może być związane z menopauzą, okresem dojrzewania, zażywaniem niektórych leków lub długotrwałym stresu.
Trądzik
Pojawienie się trądziku może pojawić się podczas cyklu menstruacyjnego albo być efektem niewłaściwej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. W przypadku gdy trądzik nie zanika przez długi czas, nierzadko oznacza to, że równowaga hormonalna jest zaburzona.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Nadwaga a hormony
Nasze hormony mogą także przyczynić się do problemów z wagą. Jeśli mimo regularnej aktywności fizycznej i stosowania diety odchudzającej, nie jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, to najlepiej umówić się na wizytę u endokrynologa.
Kolejnym objawem zaburzeń hormonalnych mogą być ciągłe zmęczenie. Jeśli przesypiamy odpowiednią liczbę godzin, a mimo to budzimy się zmęczeni, to powinniśmy poddać się badaniu krwi w celu ustalenia przyczyny tej dolegliwości.
Estrogeny to grupa hormonów, których za niski poziom w organizmie kobiety może powodować zmniejszenie gęstości tkanek. Z kolei nadmiar estrogenu niekiedy powoduje powstawanie cyst i guzków w piersiach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.