W jajku kurzym znajdziemy m.in.: witaminę A, D i E, witaminy z grupy B, pełnowartościowe białko, fosfor, żelazo, cynk, magnez, jod, potas, wapń, aminokwasy i cenne kwasy tłuszczowe. Dzięki zawartości wielu cennych elementów usprawniają metabolizm i pracę układu immunologicznego, wpływają korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także stymulują produkcję czerwonych krwinek.
Zobacz także: Szczegół, który ma znaczenie. Takie jajka są najzdrowsze
Ponadto jajka poprawiają pamięć i wzmacniają masę mięśniową. Obecna w jajkach luteina należąca do grupy karotenoidów wzmacnia kondycję narządu wzroku, chroniąc tym samym przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej. Z kolei zawarte w nich antyoksydanty obniżają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu i redukują szkodliwy nadmiar wolnych rodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jajka pochodzące od kur, które otrzymują zdrowy pokarm, są bogate w kwasy omega-3 wykazujące właściwości i pomagają obniżyć zbyt wysokie stężenie trójglicerydów we krwi. Niestety nie każdy powinien regularnie sięgać po jajka zwłaszcza w dużych ilościach i smażone na tłuszczu. Osoby zmagające ze zbyt wysokim cholesterolem i dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego zdecydowanie powinny ograniczyć do minimum spożywanie tego typu potraw.
Eksperci ds. żywienia polecają zdrowym osobom jedzenie jednego jajka na twardo na śniadanie. Dzięki temu przez dłuższy czas będzie nam towarzyszyło uczucie sytości, a co za tym idzie, zjemy mniej w ciągu dnia i szybciej pozbędziemy się, nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ten nawyk powinny wprowadzić w życie, w szczególności osoby z nadwagą i otyłością.