Żelazo to składnik hemoglobiny, który pełni ważną rolę w wiązaniu i dostarczaniu cząsteczek tlenu do naszego organizmu. Ten pierwiastek wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, regeneruje tkanki, walczy z wolnymi rodnikami i sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni.
Żelazo można znaleźć w wielu artykułach spożywczych takich jak jajka, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, natka pietruszki, kakao, sezam, pestki dyni, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika oraz niektóre rodzaje ryb. Bogatym źródłem tego cennego mikroelementu są także: mięso, wątróbka, pasztet i kaszanka.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Niedobór żelaza to jedna z najczęstszych przyczyn anemii. Choroba objawia się bladością skóry, spojówek, błony śluzowej jamy ustnej oraz bólami głowy, stawów i ogólnym osłabieniem.
Żeby dostarczyć odpowiednią ilość żelaza do organizmu należy wprowadzić do codziennego jadłospisu żywność zawierającą ten pierwiastek. Wchłanianie żelaza może utrudnić zbyt duża ilość błonnika pokarmowego w diecie. Znaczne ilości błonnika zawierają m.in. jabłka, porzeczki i otręby pszenne.
Wchłanianie żelaza hamują także polifenole występujące w kawie i herbacie. Te organiczne związki chemiczne występują także w grochu, gryce, czerwonej fasoli lub orzechach włoskich i laskowych.
Przyswajaniu żelaza sprzyja z kolei witamina C, dlatego warto sięgać po produkty, które zawierają oba te składniki. Najlepszym wyborem będzie brukselka, jarmuż i brokuł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl