Kto z nas nie zna tego okropnego uczucia o poranku? Suchość w ustach, ból głowy, mdłości, światłowstręt czy ogólne rozbicie – tak to typowe objawy kaca, który pojawia się najczęściej po wypiciu dużej ilości alkoholu.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Jak informują naukowcy w alkoholu znajdziemy kongenery, czyli substancje powstające podczas fermentacji (inne niż alkohol etylowy). Co ciekawe, są one odpowiedzialne nie tylko za kolor i smak alkoholu, ale i za syndrom dnia następnego. O co chodzi? Naukowcy uważają, że im więcej kongenerów, tym większy kac. Dlatego, po takich alkoholach jak brandy, whiskey, ciemny rum, czerwone wino czy bourbon nieprzyjemne dolegliwości mogą być wyjątkowo uciążliwe.
Mniejszy kac z kolei dopadnie nas po alkoholach o jasnym kolorze, czyli wódce, ginie czy białym winie. Niektórzy mogą zapytać: a co z mieszaniem alkoholi? Lepiej trzymać się jednego rodzaju trunku przez cały wieczór, unikać napojów gazowanych i nie zapominać o odpowiedniej podaży wody. Odwodnienie i niedobór minerałów również mogą potęgować kaca.
Najlepiej byłoby jednak zrezygnować ze spożywania alkoholu. WHO podkreśla, że jest to substancja kancerogenna, która zwiększa ryzyko wielu niebezpiecznych nowotworów. Nadmierne spożywanie alkoholu może też prowadzić do uzależnień i groźnych chorób wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl